Lidé mohou do konce března navrhnout Senátu adepty na vyznamenání

Praha - Lidé mohou do konce března předkládat prostřednictvím svých senátorů nebo senátorských klubů nominovat kandidáty na státní vyznamenání. Návrh mohou občané zasílat elektronicky nebo poštou. Termín dnes stanovil senátní podvýbor pro státní vyznamenání, informovala ČTK senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Sněmovna, jejíž podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání také přijímá do konce března.

Senátnímu podvýboru předsedá šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD), jenž každoročně také nominuje několik osobností. "Osobně jsem toho názoru, že vyznamenání si zaslouží v první řadě vědci," uvedl. Proto hodlá stejně jako v minulých letech znovu navrhnout profesorku Blanku Říhovou, jejíž výzkum je významný pro léčbu rakoviny, a profesora Jiřího Bártka, který se zabývá výzkumem nádorových buněk. Zvažuje také opětovnou nominaci Gjona Perdedaje, který za záchranu seniorky před ozbrojeným útokem zaplatil vlastní újmou na zdraví, nebo fotbalisty Pavla Nedvěda.

Ze Štěchových návrhů vyhověl prezident Miloš Zeman například navržení atletky Jarmily Kratochvílové a herce Lubomíra Lipského. Z dalších senátních návrhů Zeman akceptoval kandidaturu historičky Věry Olivové a disidenta Pavla Wonky. Loni z 38 nominací vyhověl Zeman třem.

Sněmovna loni navrhla prezidentovi 49 osobností včetně osmi statečných, kteří v Moskvě v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Z nich od Zemana dostala Medaili Za zásluhy pouze Natalja Gorbaněvská, která loni zemřela. Zeman využil při příležitosti státního svátku 28. října i některé další sněmovní nominace. Ocenil spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta, posmrtně lidického faráře Josefa Štemberku a číhošťského faráře Josefa Toufara a také Carla Horsta Hahna, který se podílel na začlenění společnosti Škoda Auto do koncernu Volkswagen Group.

Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile - Řád Bílého lva, Řád T. G. Masaryka, Medaili Za hrdinství a Medaili Za zásluhy. Podle zákona jsou dny určené pro předávání vyznamenání 1. leden a 28. říjen.

03.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět