Senát se v povolebním složení sejde poprvé 19. listopadu

Praha - Senát se v povolebním složení sejde poprvé 19. listopadu, aby zvolil své vedení na další dva roky. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

Výbor podle ní stanovil termín schůze s ohledem na zákonné lhůty pro případné zpochybnění výsledků říjnových senátních voleb. Lidé budou moci napadnout výsledky voleb v nadcházejících deseti dnech u Nejvyššího správního soudu, který bude mít na své rozhodnutí nejvýše 20 dní.

Pokud soud nevyhoví tak jako v uplynulých letech žádné z případných stížností na zvolení některého ze senátorů, v listopadu se bude moci ujmout svého mandátu 22 nových a šest znovuzvolených členů horní komory. Patřit mezi ně bude také Ivana Cabrnochová (SZ), která byla vybrána v zářijových doplňovacích volbách v Praze 10. Původně se mohla ujmout mandátu už tento týden, výsledky voleb v Praze 10 ale byly na poslední chvíli zpochybněny.

Senátoři si na listopadové schůzi zvolí předsedu a místopředsedy horní komory a potvrdí své rozdělení do výborů a komisí. Schůzi by měla předcházet vyjednávání senátorských frakcí o povolebním uspořádání. Počet klubů v Senátu se díky výsledkům letošních voleb rozšíří z pěti na sedm, bude jich tedy stejně jako ve Sněmovně. Na rozdíl od dolní komory ale svůj klub nebude mít v Senátu Úsvit přímé demokracie, ale Strana zelených, a poslední senátor KSČM Václav Homolka bude klubově zařazen jen díky spojenectví se Stranou práv občanů (SPO).

Početně nejsilnější zůstane v jednaosmdesátičlenném Senátu ČSSD, která s 33 členy své frakce bude mít právo obsadit funkci předsedy horní komory. Stane se jím pravděpodobně znovu Milan Štěch, jenž svůj senátorský mandát ve volbách obhájil na rozdíl od místopředsedkyně horní komory Aleny Gajdůškové (ČSSD). Sociálním demokratům by ale mohlo zůstat ještě jedno místopředsednické křeslo, které nyní zastává Zdeněk Škromach.

Druhým nejsilnějším klubem zůstane ODS se 14 senátory. Jejím kandidátem na místopředsedu je znovu Přemysl Sobotka. Posílen z voleb vzešel klub KDU-ČSL a nezávislých, který má nyní ve vedení horní komory Miluši Horskou (za Nestraníky) a bude nejméně devítičlenný. Klub Starostů bude mít sedm členů, frakce zelených a SPO budou zřejmě šestičlenné a klub ANO bude mít pět členů díky spojení se senátorkou Alenou Dernerovou (za Severočechy.cz)

21.10.2014 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2014) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět