Senát by měl vyzvat EU, aby se zabývala projevy antisemitismu

Praha - Senát by měl vyzvat orgány EU, aby se zabývaly sílícími projevy antisemitismu v Evropě. Shodli se na tom účastníci Shromáždění proti antisemitismu, které se dnes konalo v sídle horní komory. Reagovali tak mimo jiné na vlnu protižidovských nálad v souvislosti s nedávno pozastaveným konfliktem mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas.


Řečníci, mezi nimiž byl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), připomínali, že protižidovské projevy mají proti minulosti podobu protiizraelských postojů. Objevují v roce 75. výročí od začátku druhé světové války, která přinesla vyhlazení šesti milionů Židů nacistickým režimem.

"To předtím nepředstavitelné se může znova stát skutečností," varoval před možností opakování holokaustu profesor historie Otto Dov Kulka. Jako malému chlapci se mu podařilo jako jednomu z mála přežít v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim. Podle něj lze i v oživení dnešního antisemitismu, jehož cílem je Izrael, najít prvky boření židovských a křesťanských základů evropské civilizace a jejích hodnot.

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát poukázal na mediální manipulaci v konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamas, která vede k nenávisti vůči Židům. Podle něj je potřeba jasně říci, kdo útočí a kdo se brání a kdo se snaží chránit lidské životy a kdo naopak kalkuluje se smrtí vlastních civilistů coby bojovým prostředkem.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) uvedl, že nelze být pasivní k jakýmkoli formám mnichovanské mentality vůči protiizraelským akcím islamistických teroristů. Podle něj je slepě uplatňovaná politika korektnosti nejlepší ochranou těch, kteří nenávidí svět demokracie a mírového soužití a "touží jej utopit v krvi".

Izraelský velvyslanec v Praze Gary Koren uvedl, že zaslepená nenávist proti Židům jako národu nezapustila v Česku hlubší kořeny. Zmínil židovské seznamy, které sestavuje Adam B. Bartoš s "nízkými pseudopolitickými cíli" a které prověřuje Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle Korena je ale naštěstí nikdo nebere vážně. ČR má proto potenciál vést boj proti antisemitismu v Evropě, dodal.

Účastníci shromáždění vyzvali prezidenta Miloše Zemana, vládu a obě komory českého parlamentu, aby dali jasně najevo, že "protižidovská zášť, ať se již jakkoli kryje, nesmí být v České republice tolerována". Požadavek na výzvu Senátu bude mít podle jeho iniciátorky a senátorky ODS Daniely Filipiové také podobu petice. Pokud se po ni podepíše nejméně 10.000 lidí, Senát ji bude muset ze zákona projednat na své schůzi, připomněla.

18.09.2014 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2014) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět