O svátcích budou obchody zavřené, schválil Senát

Praha – Povinné uzavření obchodů velkých řetězců o Vánocích, Velikonocích a některých dalších svátcích navrhl Senát. Na přání odborů chce umožnit zaměstnancům obchodních řetězců, aby strávili svátky s rodinou.

O návrhu senátorů ČSSD jednala horní komora značně oslabená, ale nakonec ho podpořilo 30 ze 44 přítomných senátorů. Zákon, který nyní projednají poslanci, by měl uzavřít obchody o sedmi svátečních dnech – 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28 října, 25. a 26. prosince, na Štědrý den by potom bylo možné prodávat pouze do 12:00.

Návrh zákona se vztahuje pouze na velké obchody, nikoli na prodejny s plochou do 200 metrů čtverečních, neplatí ani pro čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Proti předloze se stavěli zástupci pravice, podle nichž o práci o svátcích mají zaměstnanci zájem kvůli příplatkům. Poukazovali také na to, že o Velikonočním pondělí či na Boží hod vánoční mívají některé obchody zavřeno z vlastní vůle, protože samy dospěly k závěru, že se jim nevyplatí otevřít. Omezení otevírací doby odmítá také Svaz obchodu a cestovního ruchu.

V současnosti prodejní dobu obchodů o státních svátcích žádný předpis nereguluje. Odbory přitom požadují omezení již deset let a Senát schválil návrh zákona již podruhé. Naposled ale skončil v Poslanecké sněmovně v době, kdy se rozpouštěla, a tak ho poslanci již neprojednali.

24.07.2014 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2014) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět