Senát je téměř kompletní, 25 nově zvolených senátorů složilo slib

Praha 11. listopadu (ČTK) - Senát je téměř kompletní. Ústavou předepsaný slib dnes složilo 25 z 27 nově zvolených senátorů, kteří byli zvoleni v říjnu. Horní komora tak má aktuálně 79 právoplatných členů.

Z jednání se omluvili pouze starostka Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku Helena Pešatová a onkolog a nový vyškovský senátor Karel Zitterbart, oba z klubu Starostů. Mandátový a imunitní výbor ani zatím nemohl jejich zvolení stvrdit, neboť od nich neměl všechny potřebné doklady.

Noví i staronoví senátoři slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou "vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". Slib přečetla nová kladenská senátorka Adéla Šípová (Piráti) jako nejmladší členka horní komory. Stejně jako ostatní slib stvrdila svým podpisem a stiskem ruky předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna. Na rozdíl od minulosti se jednání odehrávalo za zpřísněných hygienických opatření kvůli epidemii koronaviru.

Senátoři následně potvrdili ustavení volební komise v čele s Janem Teclem (ODS), který vystřídal Jaroslava Větrovského (za ANO), a schválili ustavení mandátového a imunitního výboru.

11.11.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět