Senát chce odložit profesní školení kvůli covidu do léta 2021

Praha 12. listopadu (ČTK) - Povinnost absolvovat profesní školení se kvůli epidemii koronaviru zřejmě odloží do poloviny příštího roku. Podle vládní předlohy měla být školení zrušena jen do konce letošního roku. Senát návrh patřičné novely dnes poslal zpět do Sněmovny s prodloužením lhůty a také s rozšířením seznamů profesí, na které se bude odklad vztahovat, o strojvedoucí. S pozměňovacím návrhem souhlasil i zástupce vlády na jednání horní komory vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Výjimka se vztahuje na odborníky a řemeslníky, jimž povinnost absolvovat povinná profesní školení nebo zkoušky přikazuje zákon. Týká se například instalatérů, plynařů nebo profesionálních řidičů.

Zrušení povinnosti absolvovat pravidelně odborné přezkoušení či školení má pomoci zaměstnavatelům i zaměstnancům, kteří by jinak museli volit mezi vědomým porušením právních předpisů nebo přerušit činnost. To by mělo negativní sociální i ekonomické dopady.

Zákon nařizuje pravidelně absolvovat zkoušky nebo školení z požární bezpečnosti. Týká se energetiky, ekologie, plynárenství, elektrotechniky, hornictví, práce v nízkotlakých kotelnách, jaderné bezpečnosti a radiační ochrany nebo také ochrany utajovaných informací.

12.11.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět