Senátoři mají výhrady k dokládání použití testů na koronavirus

Praha 19. listopadu (ČTK) - Novela o úhradě antigenních testů na koronavirus možná dnes bude čelit v Senátu zamítnutí. Důvodem je povinnost dokládat pojišťovnám použití těchto testů i poskytovatelům terénních sociálních služeb, kteří na to nejsou vybaveni. Nesouhlasí s tím ani klub senátorů vládních uskupení ANO a ČSSD. Uvedl to místopředseda této frakce i senátního sociálního výboru Miroslav Adámek (za ANO).

"Na poskytovatele sociálních služeb se uvalila jakási povinnost komunikovat se zdravotními pojišťovnami, vykazovat takzvané stěry, tedy aplikaci toho testu, což samozřejmě způsobí komplikace poskytovatelům terénních služeb," uvedl Adámek.

Pro tyto menší poskytovatele, kteří dosud s pojišťovnami nemuseli být propojeni, by povinnost podle senátora znamenala zvýšené náklady až 80.000 korun do konce roku na pořízení počítačového vybavení. Pokud ministerstvo zdravotnictví nezjedná nápravu, novelu by Senát mohl zamítnout nebo pozměnit, dodal Adámek.

Novela má především zajistit, že zdravotní pojišťovny budou moci hradit antigenní testy na covid-19 přímo distributorovi, který je nakoupí a rozveze mimo jiné do domovů pro seniory. Možnost přímé úhrady má snížit administrativu. Novela ovšem také umožňuje, aby poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb testy nakoupili sami a následně je vykázali k úhradě zdravotním pojišťovnám.

Úprava souvisí s vládním nařízením o plošném testování klientů domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních služeb i jejich zaměstnanců na koronavirus, které začalo platit před dvěma týdny.

19.11.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět