Senátoři se neshodují v tom, jak naložit s daňovým balíčkem

Praha 23. listopadu (ČTK) - Senátoři se neshodují v tom, jak by měla horní komora naložit se sporným daňovým balíčkem. Z jejich dnešních vyjádření ale vyplývá, že předlohu zřejmě Senát vrátí zpět do Sněmovny. Někteří senátoři uvažují o pozměňovacích návrzích, podle jiných by měl Senát daňový balíček zamítnout. Zaznívají ale také hlasy pro schválení balíčku. O jeho osudu hodlá s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) jednat premiér Andrej Babiš (ANO), protože chce, aby Senát ze zákona vypustil zvýšení daňové slevy na poplatníka.

Předloha ve sněmovním znění zvyšuje základní daňovou slevu na poplatníka a zároveň snižuje daň z příjmu zaměstnanců. Veřejné rozpočty by tím podle ministerstva financí přišly příští rok o 130 miliard korun, z toho o 31 miliard obce a o 12 miliard kraje.

Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra dnes ČTK řekl, že on osobně je pro schválení balíčku, případně pro drobné parametrické změny. Postoj celého klubu nechtěl odhadovat. Mezi senátory ODS jsou podle něj takoví, kteří zastávají stejný názor jako on, i ti, kterým se balíček nelíbí. Poznamenal, že senátoři TOP 09, kteří jsou se senátory ODS v jednom klubu, smýšlejí jinak. "My jako klub nebudeme mít závazné hlasování," řekl Nytra. Upozornil také, že zatím není jasné, kdy se bude balíček projednávat.

Senátor TOP 09 z klubu ODS a TOP 09 Herbert Pavera věří, že se balíček vrátí do Sněmovny s návrhem na vypuštění Babišovy úpravy na zrušení superhrubé mzdy se snížením daně z příjmu, nebo pirátského návrhu na zvýšení daňové slevy. "Určitě dozná tento zákon úpravy," řekl ČTK Pavera. "Já velmi propaguji snížení daní a velmi bych si přál, abychom měli 15procentní daň pro podnikatele i pro pracující fyzické osoby, ale současně mám obavy, že to nebudeme schopni utáhnout jako stát a zadlužíme několik příštích generací," dodal.

Předseda klubu Starostů Petr Holeček se nyní kloní k zamítnutí daňového balíčku, o postupu se ale ještě bude jednat. Vadí mu dopady na kraje a na obce, které pokládá za fatální. Zbyly by jim podle něho peníze jen na holý provoz. "Senát je od toho, aby hlídal, aby zákony byly dobré a bezchybné. A tohle je zákon, který není ani dobrý, ani bezchybný," řekl ČTK.

Senátoři z klubů KDU-ČSL a PROREGION, který sdružuje senátory ANO a ČSSD, se ještě budou o postoji k balíčku radit. Pro předsedu klubu PROREGION Jaroslava Větrovského (za ANO) představuje zásadní problém to, že nejsou kompenzovány výpadky příjmů pro obce a kraje.

Senátor Lukáš Wagenknecht z klubu SEN 21 pokládá za velmi neseriózní, že balíček by měnil daňové sazby těsně před koncem roku a podnikatelé by měli málo času na úpravy účetních systému. Případné snížení daní by bylo možné v případě přijatelných rozpočtových dopadů, vyplynulo z Wagenknechtova vyjádření. "To, co Sněmovna poslala, je šílenost z pohledu rozpočtové odpovědnosti," řekl ČTK. Doufá, že Senát se shodne na kompromisní úpravě, kterou napraví hlavní chyby balíčku a která bude přijatelná pro Sněmovnu.

Předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS) řekl ČTK, že zrušení supehrubé mzdy i navýšení slevy na dani jsou navzájem neslučitelné. On sám bude dávat přednost tomu, aby z balíčku zmizelo navýšení slevy a bude usilovat o navýšení podílu krajů a obcí na sdílených daních v rámci rozpočtového určení daní.

Na navýšení daňové slevy kritizoval Vilímec například to, že číslo musí být dělitelné 12, když se u zaměstnanců stanovuje měsíčně ve výši jedné dvanáctiny. "Když něco dělám, tak bych si měl uvědomit, že bych u toho měl myslet," zdůraznil. Navýšení podílu samospráv na penězích z rozpočtového určení daní jsou podle něj jistější peníze než kompenzace nebo dotace. Senátoři však budou podle něho k balíčku přistupovat věcně. "Senát je svébytná komora, to není tak, že nám bude vláda říkat 'My požadujeme po Senátu, aby nám to vrátili'," poznamenal.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o víkendu sdělila, že požádá Senát, aby z balíčku vypustil zvýšení slevy na poplatníka z nynějších 24.840 korun ročně na průměrnou výši hrubé mzdy vždy za předminulý rok. Ve Sněmovně to prosadil Pirát Mikuláš Ferjenčík. Babišův schválený návrh předpokládá zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmu 15 procent pro drtivou většinu zaměstnanců.

23.11.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět