Senát zřejmě schválí dočasné odpuštění poplatku průvodcům

Praha 13. října (ČTK) - Senát by měl beze změny schválit zákon, který dočasně odpustí průvodcům turistů tisícikorunový poplatek za vydání českého národního průkazu průvodce. Schválit příslušnou novelu živnostenského zákona dnes Senátu doporučil jeho hospodářský výbor. Stojí to v usnesení výboru. Na programu středeční schůze Senátu tento zákon zatím není.

Projednávaná novela také předpokládá, že o průkaz budou moci průvodci žádat až od ledna, zatímco dosavadní zákon předpokládal, že o něj budou žádat už letos v listopadu a prosinci. Průvodci měli průkaz nosit povinně viditelně vyvěšený od 1. ledna příštího roku, novela ale začátek této povinnosti odkládá na 1. březen.

Nová povinnost pro průvodce vyplývá z předchozí novely živnostenského zákona, kterou prezident podepsal v polovině března. Účinnosti má nabýt k 1. listopadu s tím, že ustanovení o povinnosti vykonávat činnosti průvodce jen s průkazem nabude účinnosti k 1. lednu 2021. Aktuální novela, se kterou přišlo ministerstvo pro místní rozvoj, pak tuto povinnost odkládá.

Podle MMR má mít novela pozitivní dopad na poskytovatele průvodcovských služeb, které postihla koronavirová krize. Nebude podle něj dále prohlubovat jejich už tak tíživou finanční situaci.

Například v Praze průvodci v září protestovali před magistrátem za zlepšení podmínek. Většina jich je od března bez příjmu a podpora od státu skončila 8. června. Průvodci požadují třeba odpuštění odvodů sociálního pojištění nebo snížení DPH na deset procent.

13.10.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět