Senát schválil právní základ pro vojáky v jednotce v Mali

Praha 14. října (ČTK) - Senát dnes schválil dodatkový protokol ke smlouvě mezi Francií a Mali, který vytváří právní základ pro působení evropských vojáků v protiteroristické jednotce Takuba v tomto africkém státu. Do jednotky by se mohlo zapojit podle vládního návrhu až šest desítek českých vojáků. Protokol ještě musí projednat Sněmovna.

Jednotka evropských zemí Takuba by měla v regionu nahradit francouzské síly. Úkolem vojáků by bylo hlavně poradenství a asistence malijským vojákům, které by doprovázeli i do boje proti teroristickým skupinám. Na základě dodatkového protokolu k francouzsko-malijské smlouvě budou mít evropští vojáci stejné postavení jako Francouzi, kteří v Mali působí již od roku 2013.

Protokol podle ministerstva obrany garantuje českým vojákům trestněprávní imunitu při plnění úkolů v rámci sil Takuba na území Mali, vstup na území Mali bez víz, volný pohyb po území Mali či oprávnění držet zbraně a střelivo. Zároveň zavazuje vojáky k dodržování malijských právních předpisů a k zacházení se zadrženými osobami v souladu s platnými normami mezinárodního humanitárního práva a lidských práv.

14.10.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět