Senátní výbor podpořil delší poskytování záruk z COVID III

Praha 27. října (ČTK) - Senátní hospodářský výbor dnes doporučil plénu Senátu schválit vládní návrh, který prodlužuje poskytování záruk podnikatelům z programu COVID III nejméně do poloviny příštího roku. Stojí to v usnesení výboru. Program měl původně skončit ke konci letošního roku. Vládní návrh vychází z rozhodnutí Evropské komise, která umožnila prodloužení programu zatím do poloviny příštího roku. Vláda se bude snažit vyjednat prodloužení až do konce roku 2021. Senát má návrh schvalovat ve čtvrtek.

Na program COVID III se vztahuje takzvaný dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o uvolnění pravidel státní pomoci. Členským státům umožnil během pandemie okamžitě podpořit ekonomiku. Prodloužení možnosti poskytovat záruky je v zákoně naformulováno tak, aby se zákon nemusel už měnit, pokud Brusel přistoupí na prodloužení do konce roku 2021.

Nově bude možné poskytovat záruky nejen na provozní úvěry, ale i na investiční úvěry. Sněmovna návrh upravila tak, aby plnění ze záruk bylo možné uplatnit až do konce roku 2027.

Program COVID III funguje ve spolupráci s komerčními bankami od června. Za půjčky v něm ručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců mají nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, mohou získat záruku do 80 procent.

27.10.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět