Průvodce volbami do jedné třetiny Senátu

Praha 6. září (ČTK) - Průvodce volbami do jedné třetiny Senátu:

Kdy se bude volit?

První kolo voleb se koná v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00 hodin. Případné druhé kolo se koná v pátek 9. a v sobotu 10. října ve stejných časech.

V letošních volbách je připravena i varianta pro voliče, kteří by museli kvůli koronaviru do karantény. Na drive-in volebních stanovištích - v každém okrese bude jedno - budou moci lidé v nařízené karanténě hlasovat pouze z automobilů. V prvním kole to bude již ve středu 30. září, v případném druhém pak o týden později, tedy 7. října. O den později, tedy ve čtvrtek 1. října (a případě 8. října ve druhém kole), by se pak konaly volby v pobytových zařízeních sociálních a zdravotních služeb, na něž by byla uvalena karanténa.

V kolika obvodech se volí?

Volby se konají v 27 obvodech, v nichž současným senátorům skončí mandát.

Jaký volební systém se používá?

Do Senátu se volí většinovým volebním systémem. Volič tedy nedává hlas kandidátce politické strany, ale vybírá si z několika konkrétních kandidátů. Pokud v prvním kole nezíská žádný kandidát v daném obvodě více než 50 procent hlasů, rozhodne se mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty v kole druhém. V případě rovnosti hlasů rozhodne los.

Kdo může volit?

Volit může český občan, který je podle zákona způsobilý a dosáhne nejpozději druhý den voleb věku 18 let. V případném druhém kole pak může volit i ten, komu je 18 let až v druhý den druhého kola. Hlasovat musí v místě svého trvalého bydliště, případně s voličským průkazem i jinde ve volebním obvodu, k němuž náleží. Volit do Senátu mohou i osoby zapsané ve zvláštním seznamu voličů (voliči, kteří například v obvodu obce vykonávají vojenskou službu, jsou v nemocnici nebo ve vězení). Každý volič musí volební komisi prokázat svou totožnost platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem ČR.

Jakým způsobem se volí?

Každý kandidát je uveden na samostatném hlasovacím lístku. Volič pak ve volební místnosti vloží do obálky lístek se jménem vybraného kandidáta. Tento lístek se nijak neupravuje. Lístky pro případné druhé kolo voliči nedostanou předem, ale obdrží je až ve volební místnosti.

Může se volit v zahraničí?

Voleb do Senátu se mohou zúčastnit i Češi žijící v zahraničí. Krajané, zapsaní ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem, ale nemohou hlasovat na zastupitelských úřadech v zahraničí, ale musejí přijet do České republiky s voličským průkazem, který dostanou od velvyslanectví. Hlasovat pak mohou v kterémkoli volebním obvodu, kde jsou vyhlášeny volby do Senátu.

06.09.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět