Senát uspořádá veřejné slyšení k dotacím a střetu zájmů

Praha 20. srpna (ČTK) - Senát koncem října uspořádá veřejné slyšení k dotacím a střetu zájmů. Horní komora o tom dnes rozhodla na návrh své komise, která se zabývá posouzením unijních auditů ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro holding Agrofert.

Základním účelem slyšení, které se uskuteční 22. října, tedy až po krajských a senátních volbách, je podle předsedy komise Zdeňka Nytry z klubu ODS vyjasnit si případné možnosti zpřesnění zákona o střetu zájmů. Komise na slyšení chtěla pozvat i ministerského předsedu, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Na slyšení by podle Nytry měli mít možnost promluvit jak ti, podle nichž Babiš jednal v souladu s českým právem a není ve střetu zájmů kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert, tak zastánci opačného názoru.

Pozvání by měli být podle záměru komise dostat jak představitelé vlády, tak zástupci fondů, kteří se na přidělování dotací podílejí. Mezi účastníky by měli patřit rovněž čeští europoslanci, členové sněmovního kontrolního výboru nebo zástupci Hospodářské komory či sdružení drobných podnikatelů.

Komise loni v souladu s unijním auditem dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Babiš to odmítl s tím, že Agrofert vložil v roce 2017 do svěřenských fondů v souladu s českým zákonem o střetu zájmů. Od předloňska se kvůli tomu neúčastní vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť má stále vliv na Agrofert. Možným premiérovým střetem zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Vláda v souvislosti s tímto auditem zažalovala EK u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun).

20.08.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět