Přes výhrady senátoři distanční výuku v zákoně podpoří

Praha 20. srpna (ČTK) - Část senátorů má výhrady k tomu, jak bude zajištěno případné vyučování na dálku, o jehož zavedení do legislativy dnes budou hlasovat. Podle části chybí některým žákům potřebné počítačové vybavení a peníze jdoucí do škol na zlepšení situace nebudou mít velký vliv. Dalším senátorům chybí pravidla po kontrolu žáků. Přesto první místopředseda Senátu a ředitel pražského gymnázia Jiří Růžička (STAN) předpokládá, že horní komora návrh na zavedení distanční výuky schválí, už proto, že školy na dálku učily kvůli epidemii koronaviru už na jaře.

V senátorském klubu Starostů a nezávislých podle Růžičky sice byly výhrady například k tomu, že se tak důležitá norma schvaluje na poslední chvíli a bez důkladné diskuse, zákon je ale podle něj potřebný. "Vlastně se legalizuje něco, co od března běží v nelegálních podmínkách. Učili jsme distančně, on-line, ale nemělo to žádnou zákonnou oporu," řekl.

Rozšíření distanční výuky i na základní školy má podporu u senátorského klubu ANO. Školy už podle senátorů vládního hnutí mají zkušenosti s dálkovou výukou díky jarní situaci a prokázalo se, že ji zvládnou. "Vláda i ministerstvo školství podnikají kroky, aby všichni účastníci distančního vzdělávání měli komfortnější podmínky," řekla k návrhu zákona a ke schválené finanční podpoře pro školy 1,2 miliardy korun předsedkyně senátorského klubu Zdeňka Hamouzová.

Kvůli materiální nepřipravenosti škol na on-line výuku zvažuje podporu zákona senátor vládní ČSSD Miroslav Nenutil. Novinářům řekl, že podle jeho informací má jít většina z ministerstvem slíbených 1,2 miliardy korun na vybavení pro učitele, jen desetina pro žáky. "Pár set notebooků, o které by mohly být školy bohatší, nestačí," uvedl. Kvůli problémům, které mohou mít se zajištěním počítačů slabší rodiny, by chtěl změkčit formulaci o povinnosti dětí distanční výuky se účastnit. "Pokud tam nebude pozměňovací návrh, který bude zmírňovat povinnost, budu s tím mít problém." uvedl.

Zavedení pravidel pro dálkovou výuku podpoří senátoři KDU-ČSL. Podle nich ale musí ministerstvo školství ještě stanovit, jaké kompetence školy získají pro to, aby mohly postihovat žáky, kteří se nebudou chtít dálkového vyučování účastnit.

Občanští demokraté školský zákon zřejmě nepodpoří. Chybí jim stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí k ošetřovnému, které podle současných pravidel mohou čerpat pouze rodičů dětí ve věku do deseti let, a to po dobu devíti kalendářních dnů. Na podzim by přitom karanténa měla trvat deset dnů.

Podle návrhu zákona, který ve středu přijala Sněmovna, dostanou školy povinnost učit distančně v případě mimořádných událostí. Žáci pak budou povinni se takové výuky účastnit. Na jaře tak podle školní inspekce nečinilo zhruba 10.000 dětí.

20.08.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět