Senátoři by chtěli s Pompeem mluvit o bezpečnosti v Evropě

Praha 8. srpna (ČTK) - Senátoři by se měli ve středu při debatě s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem zabývat například bezpečností v Evropě, hybridními hrozbami nebo působení Ruska a Číny. ČTK to dnes sdělil předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestraník), který bude debatu v horní komoře Parlamentu moderovat. Vybrané okruhy témat podle něj ještě vymezí na úterním jednání zahraniční výbor.

"V úterý na schůzi výboru budeme okruhy otázek upřesňovat. Já budu navrhovat, abychom se zajímali o vývoj bezpečnosti v Evropě ve vztahu k působení Ruska a Číny. Dále o obranu demokratických zemí před působením hybridních hrozeb a o americké představy spolupráce s Evropou a vývoj možností multilaterální diplomacie. A o posílení spolupráce mezi ČR a USA," uvedl Fischer.

Pompeo se ve středu sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a budou mluvit o společných zájmech v zahraniční politice. Následně americký ministr vystoupí s projevem na plénu Senátu k senátorům, poslancům, zahraničním diplomatům a dalším hostům. Poté přijde na řadu debata moderovaná Fischerem.

Fischer dnes v České televizi uvedl, že Pompeoovo vystoupení v horní komoře Parlamentu považuje za velkou čest pro Senát. "Pro Senát je to vyznamenání, protože jsme se zabývali i velkými tématy světové politiky a bezpečnosti, naše usnesení mívala velkou odezvu ve světě a také ve Spojených státech. Já to beru také jako vyjádření podpory," řekl.

Pompeo dorazí do Česka v úterý, kdy se v Plzni setká s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a kromě bilaterálního jednání si i připomenou 75. výročí osvobození západočeského města americkou armádou. Ve středu amerického ministra kromě vystoupení v Senátu čeká i jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s prezidentem Milošem Zemanem. Podle americké diplomacie chce Pompeo v Praze jednat o spolupráci v jaderné energetice a o "snahách o obranu před neblahým jednáním Ruska a komunistické Číny".

08.08.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět