V Senátu dnes začne putovní výstava o životě Karla Čapka

Praha 11. srpna (ČTK) - Ve Valdštejnské zahradě v Praze dnes v podvečer začne výstava, která připomene 130 let do narození spisovatele a dramatika Karla Čapka. Do 31. srpna se budou moci lidé v areálu Senátu seznámit prostřednictvím výstavních panelů s krajem Čapkova dětství, jeho literární tvorbou nebo jeho koníčky a zájmy. Počátkem září se pak expozice přesune do Prahy 10, kde Čapek bydlel.

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku a za necelých 49 let života stihl být nejen spisovatel, ale také fotografem, sběratelem etnické hudby, dramaturgem a vychovatelem. Putovní výstava podle její autorky Kristiny Váňové současně ukáže, jak bylo pro Čapka důležité studium a sbírání zkušeností v evropských zemích a navazování kontaktů s tehdejší kulturní a politickou elitou v čele s československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.

Na výstavě nebudou chybět ani fotografie, které Karel Čapek pořídil v interiéru a zahradě dvojvily na pražských Vinohradech, kde žil od poloviny 20. let minulého století s bratrem, malířem a spisovatelem Josefem. Od září bude proto výstava k vidění i před radnicí Prahy 10 ve Vršovické ulici a u stranice metra Strašnická.

Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal právě slovo robot, které vymyslel pro divadelní hru R.U.R. Psal i poezii, prózu, cestopisy i pohádky a věnoval se politickým a filozofickým úvahám. Bojoval proti zlobě a nenávisti, která se koncentrovala ve fašismu a nacismu. Proto si také pro něj krátce po obsazení Prahy v roce 1938 přišlo do jeho vily gestapo. Čapek byl ale již mrtev, zemřel na následky zápalu plic.

Jeho knihy vycházejí i v současnosti po celém světě.

11.08.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět