Senát asi schválí možnost častějšího ukládání peněžitých trestů

Praha 15. července (ČTK) - Soudy zřejmě budou moci častěji ukládat peněžité tresty místo krátkodobých trestů vězení. Dohody o vině trestu tak se patrně budou moci využívat i v případě závažnějších trestných činů. Předpokládá to novela, jejíž schválení dnes doporučil Senátu jeho ústavně-právní výbor. Plénum se bude předlohou zabývat příští týden.

Debatu ve výboru vyvolalo navrhované zvýšení hranice škody pro posuzování majetkového protiprávního skutku jako trestného činu z nynějších 5000 korun na 10.000 korun. Návrh zároveň zdvojnásobuje další částky, které určují závažnost majetkových trestných činů. Například škoda velkého rozsahu, jež charakterizuje nejtěžší majetkovou kriminalitu, by začínala na deseti milionech korun místo nynějších pěti milionů.

Senátor STAN Zdeněk Hraba usiloval o vypuštění tohoto ustanovení a Michael Canov (SLK) o snížení částek o 30 procent. Oba senátoři argumentovali mimo jiné dopady předlohy na obce, které se budou muset zabývat vyšším počtem přestupků. Hraba také tvrdil, že by se skrytě snížily tresty za úplatkářství. Protože ale výbor podpořil předlohu ve sněmovním znění, o pozměňovacích návrzích už nehlasoval. Senátoři je budou moci opět uplatnit na plénu.

Častějšího ukládání peněžitých sankcí chce vláda dosáhnout například zavedením zákonného přepočtu pro přeměnu nezaplaceného peněžitého trestu v odnětí svobody. Prodloužit se mají také lhůty pro placení peněžitého trestu. Trest má být okamžikem zaplacení zahlazen, pokud ho soudy neuložily pachateli za zvlášť závažný zločin.

Dohodu o vině a trestu by bylo možné podle předlohy uzavřít u všech trestných činů, tedy i u zvlášť závažných. V současnosti se může dohoda využít u přečinů a zločinů s horní hranicí trestní sazby do deseti let vězení, což je podle autorů novely hlavním důvodem, proč se tolik nerozšířila. Možnost podmínečného propuštění po odpykání třetiny trestu novela navrhuje i pro lidi, kteří byli poprvé odsouzeni za některé zvlášť závažné zločiny.

V zákonu o trestní odpovědnosti firem předloha výslovně upravuje podmíněné upuštění od zbytku trestů zákazu činnosti, zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži a zákazu přijímání dotací. Při splnění určitých předpokladů by to bylo možné po vykonání poloviny trestu. Novela zásadně zmírňuje i úpravu zahlazení odsouzení společnosti.

15.07.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět