Senát rozhodne o urychlení výstavby silnic 22. července

Praha 30. června (ČTK) - O urychlení výstavby silnic a další infrastruktury, pravidlech sčítání lidu v příštím roce nebo o změnách v trestním zákoníku rozhodne Senát na schůzi, která začne 22. července. Termín a návrh programu dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK to řekla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

Novela takzvaného liniového zákona počítá s tím, že stát by měl snadněji a rychleji získávat pozemky pro výstavbu dálnic a železnic. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb by jejich vlastník mohl dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny.

Novela trestního zákoníku by měla umožnit soudům, aby častěji ukládali peněžité tresty místo krátkodobých trestů vězení. Možnost dohody o vině a trestu se má týkat i závažnějších trestných činů. Sněmovna navíc zvýšila z pěti milionů korun na deset milionů spodní hranici škody velkého rozsahu. Schválila také návrh, že má být trestným činem krádeže odcizení věci v hodnotě 10.000 korun a vyšší. Dosud to je 5000 korun.

Bankovní novela má stanovit, že klienti finančních ústavů budou muset být lépe informováni při jejich případných přeměnách například na pobočky zahraničních bank.

Senátoři posoudí rovněž zákony o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů v EU, o provádění unijních daňových předpisů nebo o opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní.

Na rozhodnutí horní komory čekají rovněž pravidla pro sčítání lidu, bytů a domů, které se uskuteční koncem března příštího roku. Senátoři proberou také novelu silničního zákona, podle něhož dopravci budou muset zajistit dodržování povinných přestávek řidičů nákladních automobilů. Novela také zavádí opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů.

30.06.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět