Senát asi uspořádá slyšení k pandemii a ochraně osobních údajů

Praha 10. června (ČTK) - Senát možná uspořádá veřejné slyšení na téma pandemie v kontextu bezpečnosti osobních údajů a informačních systémů. Mělo by se uskutečnit 23. června a týkat se takzvané chytré karantény, s jejíž pomocí hygienici dohledávají kontakty nakažených koronavirem nového typu. Horní komoře to doporučil její zdravotnický výbor. O uspořádání akce Senát rozhodne na nynější schůzi. Schválil to dnes při úpravách jejího programu.

Senátor KDU-ČSL Lumír Kantor novinářům řekl, že předkladatelé návrhu cítí znepokojení nad průnikem dat mezi soukromým a státním sektorem v případě chystané druhé úrovně chytré karantény. Ta má do systému sledování pohybu nakažených koronavirem nového typu zapojit data z aplikace eRouška či dobrovolné sledování pohybu aplikací Mapy.cz.

Kantor ČTK řekl, že na slyšení pozvali jeho organizátoři epidemiology, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurillu či předsedkyni Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivanu Janů. Pozvánku dostane hlavní hygienička Jarmila Rážová, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. O hrozbách pro ochranu osobních dat v státně-soukromém sektoru by měl promluvit ředitel organizace Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

Prvním cílem projektu chytrá karanténa bylo zrychlit a zautomatizovat dohledání kontaktů každého nakaženého, případně místo jeho nákazy. Jde o rozhovor, který vede s nakaženým pracovník krajské hygienické stanice. Druhá fáze projektu, tzv. chytrá karatnéna 2.0, počítá se zapojením eRoušky nebo dobrovolného sledování pohybu aplikací Mapy.cz. Aplikace eRouška si po souhlasu pamatuje další mobily s touto aplikací, které se pohybovaly v okolí, na vyžádání hygieniků je může majitel telefonu odeslat.

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) počítá také s rozšířením aplikací tak, aby fungovaly v zahraničí.

10.06.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět