Senát bude možná chtít po státu vyšší příspěvek pro obce

Praha 3. června (ČTK) - Senát bude možná chtít po státu vyšší příspěvek pro obce, než je navrhovaných 1000 korun na obyvatele. Rozhodovat o tom má 24. června, řekl dnes ČTK předseda senátního výboru pro veřejnou správu Zbyněk Linhart (za STAN). Příspěvkem by měl stát podle senátorského návrhu zákona dorovnat obcím a také krajům výpadek jejich daňových příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu pro podnikatele.

Podoba zákona je podle Linharta předmětem debat senátorských frakcí a zástupců samospráv. Výbor kvůli tomu projednávání předlohy přerušil. "Jde o výši příspěvku pro obce, jestli to má být 1000 korun na obyvatele, nebo 1100 korun," uvedl Linhart.

Vyšší částka by podle senátora řešila nejen kompenzaci za výpadek daňových příjmů, ale také obecně podporu místní ekonomiky prostřednictvím obcí podle vzoru Německa nebo Rakouska. "Vláda na to zatím neslyší. Nejde o nějakou slepou podporu obcí, ale o podporu místních podnikatelů," dodal.

Obcím a krajům vadí, že vláda přes původní sliby prosadila, aby se podílely na financování kompenzačního bonusu podnikatelům kvůli dopadům epidemie korunaviru. Tento příspěvek činí 500 korun na den. Krajům a obcí kvůli tomu budou podle odhadů chybět příjmy až 16 miliard korun, kvůli čemuž by musely omezit investice.

Představitelé vládní koalice slibovali, že výpadek nahradí obcím dotacemi, které by mohly být vyšší než příspěvek navrhovaný senátory. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ale namítl, že stát zatím nevyřídil žádosti obcí o dotace z února za celkem dvě miliardy. Neumí si tak představit, že by vládou plánované rozdělování dotací trvalo méně než rok.

Senátorský návrh počítá s tím, že by stát dal každému kraji 400 korun na obyvatele a každé obci 1000 korun na hlavu. Podepsali se pod to zástupci všech senátorských frakcí včetně vládních. Předlohu podpořily Svaz měst a obcí i Sdružení místních samospráv, souhlasně se vyjádřil také úřadující šéf Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD).

03.06.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět