Senátoři budou vybírat adepty na vyznamenání ze 32 nominací

Praha 21. května (ČTK) - Senátoři letos budou vybírat kandidáty na státní vyznamenání z 32 nominací. Na dotaz ČTK to po dnešním úvodním jednání podvýboru pro státní vyznamenání uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Mezi letošní navržené patří například mikrobioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus.

Nominovat Pekovou se rozhodl benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN), měla by získat Medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba.

Podvýbor se po prověření náležitostí jednotlivých návrhů znovu sejde za měsíc, aby je posoudil. Senát by pak o kandidátech mohl rozhodovat na přelomu června a července.

Seznam navržených dostane prezident Miloš Zeman, který k adeptům Senátu může, ale také nemusí přihlédnout. Hlava státu už v lednu ohlásila, že udělí nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS).

Loni byl Zemanem z 25 senátních kandidátů oceněn generálmajor Josef Ocelka, jeden z velitelů 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii. Vyznamenání obdržel ještě chemik Jan Mašát, který vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), přípravku k výrobě pesticidů.

Zeman loni rovněž udělil Medaili Za zásluhy lesníkovi a spisovateli Petru Martanovi, který původně v užší nominaci horní komory také figuroval. Vyřazen byl ovšem na návrh senátora a ekologa Petra Orla (za Zelené). Martan zorganizoval petici proti rozšiřování bezzásahových zón v Národním parku Šumava, předloni byl jihočeským lídrem Strany práv občanů.

21.05.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět