Senát schválil smlouvu s Botswanou proti dvojímu zdanění

Praha 29. dubna (ČTK) - Senát schválil smlouvu proti dvojímu zdanění a daňovým únikům ve vztazích s Botswanou. Mezi Českem a africkou zemí dosud žádná taková smlouva neplatí. Dokument dostala k projednání i Sněmovna, která by ji mohla schvalovat již na své současné schůzi. Sněmovní zahraniční výbor ji doporučil schválit.

Schválenou smlouvu podepsali zástupci obou zemí loni v říjnu v jihoafrické Pretorii. Byla připravena obdobně jako jiné smlouvy podle vzorů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a OSN. Odráží i vnitrostátní daňové úpravy obou zemí.

Smlouva kromě jiného zajišťuje rovné soutěžní podmínky pro organizace a občany obou smluvních států tím, že upravuje zásadu rovného nakládání. Příjmy z nemovitostí se budou zdaňovat v tom státě, kde se nemovitost nachází. Příjmy právnických a fyzických osob jednoho smluvního státu budou moci podléhat zdanění zásadně v tom státě, kde mají tito poplatníci své daňové sídlo.

Podle serveru BusinessInfo.cz představoval český vývoz do africké země v roce 2017 zhruba deset milionů dolarů, tedy víc než 220 milionů korun. Do Česka zamířilo zboží asi za 700.000 dolarů. Z Botswany se nejvíc dováží hovězí maso, kufry nebo mazací přípravky. Do Botswany se naopak vyvážejí turbíny na vodní páru, ventily, kohouty nebo elektrotechnické vybavení.

29.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět