Senátoři mezi sebou vybrali na boj s koronavirem 1,8 milionu Kč

Praha 27. dubna (ČTK) - Senátorské kluby mezi svými členy vybraly na nákup ochranných pomůcek a zdravotnických přístrojů pro boj s epidemií koronaviru 1,832 milionu korun. Peníze budou použity v jednotlivých regionech. ČTK to dnes oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Vybraná suma je téměř dvojnásobná, než v jakou věřil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Nejvyšší sumu - 580.000 korun, mezi sebou vybrali členové nejpočetnějšího devatenáctičlenného klubu Starostů. "Náš výtěžek bude rozdělen mezi ty, kteří to nejvíce potřebují. Domovům pro seniory, dobrovolnickým organizacím působícím v terénu, zdravotníkům či jednotkám Integrovaného záchranného systému," uvedl předseda klubu Petr Holeček. "Nakoupili jsme pro ně například ochranné štíty vyrobené českými 3D tiskárnami Josefa Průši," dodal.

Senátorský klub ODS s 18 členy věnoval 472.000 korun na nákup plicních ventilátorů z produkce třebíčské firmy MICo a pro českobudějovickou charitu. "Nákupem tak podpoříme nejen dvě nemocnice, pravděpodobně v Plzni a Sedlčanech, ale současně také české podnikatele a vědce. Ventilátor CoroVent byl totiž vyvinut expertním týmem z ČVUT ve spolupráci s českými firmami," uvedl předseda klubu Martin Červíček. "Finanční příspěvek jsme také zaslali charitě v Českých Budějovicích."

Lidovecká frakce s 15 členy podle jeho předsedy Petra Šilara věnovala 400.000 korun především do nemocnic, diakonií, charit a neziskových organizací. Sedmičlenný klub ANO podle jeho předsedkyně Zdeňky Hamousové věnoval ochranné pomůcky a finanční dary nemocnicím a zařízením sociální péči, ale také rodinám s dětmi se speciálními potřebami.

Šestičlenný Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 svůj stotisícový výtěžek dal k dispozici Českému červenému kříži, uvedl předseda frakce Václav Láska. Stejnou sumu vybral také třináctičlenný klub ČSSD. Podle jeho předsedy Petra Víchy přispěl finančními dary nemocnicím v Bohumíně, Jindřichově Hradci i v Praze.

27.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět