Senát: Stát má ručit za většinu uhrazení nájemného firmami

Praha 17. dubna (ČTK) - Senát chce, aby stát ručil za uhrazení 80 procent nájemného za pronajaté prostory, které by firmy dlužily kvůli uzavření v důsledku koronaviru. Doplnil tak dnes zákon, podle něhož firmy, které musely kvůli koronaviru uzavřít provoz, budou moci nájemné za březen až červen splatit až koncem roku. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s úpravou nesouhlasil. Senátní úpravu nyní bude muset znovu posoudit Sněmovna, v níž má vládní tábor na rozdíl od Senátu většinu.

Obdobnou státní záruku za zaplacení čtyř pětin nájemného požadují senátoři také u dlužného nájemného v bytech. O této úpravě rozhodli ve čtvrtek.

Zákon má umožnit, aby firmy v pronajatých prostorech, které podle vládních opatření proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy, mohly požádat o odklad splatnosti nájmu za období od 12. března do 30. června. V této době má platit zákaz jednostranného ukončení nájmu kvůli neplacení nájemného. Ochranná lhůta se nevztahuje na neplacení energií a dalších služeb.

Havlíček připustil, že zákon není obvyklý. Volání po vyšších kompenzacích státu pro živnostníky by podle Havlíčka mohlo zvýšit letošní plánovaný schodek státního rozpočtu z 200 miliard korun na dvojnásobek.

Nájemce má být podle zákona povinen uhradit všechny pohledávky, které budou do června splatné. V opačném případě bude moci dostat výpověď z nájmu do pěti dnů. Sněmovna odmítla návrh Vojtěcha Munzara (ODS), aby za pohledávky ručil stát

Opatření se týká podle Havlíčka především maloobchodních provozů a služeb. Ministr už dříve uvedl, že při návrhu vycházel z německého modelu. Firmy v Německu musejí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti splácet nájemné a mohou požádat o jeho odložení na tři plus tři měsíce, řekl Havlíček.

Odložení nájemného je jedním z opatření, po kterém volá mnoho zástupců podnikatelů a firem. Někteří však navrhovali zrušení nájmu po dobu nouzového stavu. Podniky také žádaly o odpuštění nájemného v prostorách patřících státu nebo jiným veřejným institucím. Například rada hlavního města schválila odložení splátek nájemného po dobu karantény, nájemcům nebude účtovat úroky z prodlení za případné zpožděné platby, ani nebude z tohoto důvodu přistupovat k výpovědím smluv.

17.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět