Senát rozhodne o dalších 15 zákonech kvůli epidemii koronaviru

Praha 15. dubna (ČTK) - Zavedení odkladu splátek úvěrů a placení nájmů kvůli opatřením proti epidemii koronaviru bude do konce týdne schvalovat Senát. Má také rozhodnout o právu policie pokutovat na místě až 10.000 korunami ty, kdo opatření proti koronaviru porušují. Postoj k jednotlivým úpravám dnes doporučí horní komoře její výbory. V Senátu má na rozdíl od Sněmovny většinu opozice a lze předpokládat, že se pokusí o změny, které v dolní komoře neprosadila.

Schůze Senátu začne ve čtvrtek. Posuzování 15 zákonů dokončí horní komora v případě potřeby v pátek. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) chtějí senátoři navíc řešit aktuální situaci v Evropské unii v souvislosti s onemocněním covid-19. Nelze vyloučit ani to, že Senát vyjádří výhrady vůči některým opatřením.

Senátoři mají příští týden rozhodnout o tom, že jednotlivci i firmy by mohli v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit splácení úvěrů a hypoték buď na tři, nebo na šest měsíců. Délku přerušení, o které by museli požádat, by si mohli vybrat. Senát má posoudit také omezení maximální výše úroků z dlouho nesplácených spotřebitelských úvěrů a zavedení limitu pro sankce živnostníkům za opožděné splátky úvěrů.

Rozsáhlejší debata se očekává nad zákony o odkladu nájmů. Podle prvního z nich firmy, které musely kvůli koronaviru uzavřít provoz, mají mít nárok na odklad nájemného od 12. března do 30. června se splatností do konce roku. Podle druhého by nájemníci bez příjmů nemohli dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dluh za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku.

Opoziční poslanci požadovali mimo jiné to, aby stát ručil za splacení nájemného. Podle Asociace developerů ČR by měl stát nájemníkům poskytnout bezúročné úvěry k uhrazení nájmů. Volání po vyšších kompenzacích státu by podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) mohlo zvýšit letošní plánovaný schodek státního rozpočtu z 200 miliard korun na dvojnásobek.

Představitelé opozice kritizovali rovněž novelu, která má ČNB umožnit obchodování s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi. Ani možnost pokutovat na místě přestupky proti antikoronavirovým opatřením se v době jejich uvolňování nezdála nevládním poslancům nezbytná.

Senát má rozhodnout i o tom, zda v nemocnicích budou moci kvůli koronavirové krizi pracovat lékaři ze zemí mimo EU i bez aprobačních zkoušek. Další norma má cestovním kancelářím umožnit, aby odložily vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru a klientům vydávaly místo toho poukazy. Horní komora bude schvalovat rovněž odklad přijímacích zkoušek na vysoké školy a pravidla pro další vysokoškolské zkoušky nebo návrh, aby zprostředkovatelé ubytování v soukromí, například Airbnb, sdíleli s českými úřady informace o uzavřených smlouvách.

15.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět