Doplňovací senátní volby na Teplicku budou nejpozději v červnu

Praha 15. dubna (ČTK) - Odložené doplňovací senátní volby na Teplicku asi budou nejpozději v červnu. Přesný termín určí prezident Miloš Zeman před koncem května. Senát to zřejmě schválí. Doporučil mu to dnes jeho ústavně-právní výbor. ČTK o tom informovala tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

Voliči na Teplicku si měli původně vybírat nástupce zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila krizovým opatřením kvůli epidemii nového koronaviru. Nejvyšší správní soud však následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci.

Senátní výbor v této souvislosti doporučil horní komoře, aby se ohradila proti tomu, že vláda "v rozporu s ústavním pořádkem" odložila hlasování na Teplicku svým rozhodnutím. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to hájil tím, že zákon by se nepodařilo schválit včas.

Podle výboru je však nepřijatelné, aby vláda trvala na své "protiústavní interpretaci" v rozporu s názorem Nejvyššího správního soudu. Senát by měl podle výboru vyzvat vládu, "aby ani v současné mimořádné situaci nerezignovala na výkon státní moci výhradně v mezích jí vymezených pravomocích a působnosti".

První kolo voleb na Teplicku by se nově mělo konat nejpozději 19. a 20 června, aby případné druhé kolo se dvěma finalisty mohlo být 26. a 27. června. Prezident má termín voleb stanovit alespoň 20 dní předem. Voliči budou vybírat z desítky kandidátů, mezi nimiž měli rozhodovat na jaře. Zákon totiž stvrzuje platnost dosavadních kroků v přípravě voleb včetně registrace kandidátů.

Nejvyšší správní soud kritizoval vládu za to, že o odkladu voleb rozhodla bez souhlasu zákonodárců. Ministerstvo vnitra ale v předloze trvá na tom, že postup byl legitimní a důvodný. Pokud by mělo připravit zákon, stal by se podle vnitra účinným zřejmě jen pár hodin před otevřením volebních místností.

Vítěz se ujme mandátu na zbytek Kuberova volebního období, tedy asi na čtyři roky. Mandát chtějí získat teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených). Z deseti zaregistrovaných adeptů odstoupil kandidát Pirátů Tomáš Tožička kvůli kontroverzním vyjádřením na sociálních sítích.

15.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět