Senát kvůli koronaviru o měsíc prodloužil lhůtu na vyznamenání

Praha 2. dubna (ČTK) - Senát v souvislosti s epidemií koronoviru o měsíc prodloužil lhůtu pro nominace kandidátů na státní vyznamenání. Původní skončila v závěru března. Nově je možné návrhy posílat do 30. dubna. Senát o nominacích rozhodne nejpozději do konce srpna. ČTK o tom dnes informovala tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

"Své podněty mohou občané a zástupci institucí zasílat senátorským klubům či přímo jednotlivým senátorkám a senátorům. Formulář pro podávání návrhů je k dispozici na webu Senátu," uvedla Nguyen.

Mezi letošní navržené patří mikrobioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus. Nominovat se ji rozhodl benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN) za její jednodušší způsob testování. Měla by získat Medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba na svém twitteru.

K loňským senátním adeptům patřili psycholog Jaroslav Šturma, generál Karel Blahna, chirurg Miroslav Ryska nebo generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix. Ze seznamu kandidátů byl vyřazen lesník a spisovatel Petr Martan na návrh senátora a ekologa Petra Orla (za Zelené). Martan zorganizoval petici proti rozšiřování bezzásahových zón v Národním parku Šumava, předloni byl jihočeským lídrem Strany práv občanů. Martan přesto loni od Zemana dostal Medaili Za zásluhy.

Ze senátních adeptů byl Zemanem oceněn také generálmajor Josef Ocelka, jeden z velitelů 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii, a chemik Jan Mašát, jenž vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), který se používá k výrobě pesticidů.

Blahna byl velitelem československého praporu rychlého nasazení v rámci jugoslávské mise UNPROFOR. Ryska zahájil program transplantace jater v Česku, založil pracoviště transplantační chirurgie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a byl vedoucím lékařem polní nemocnice v afghánském Kábulu. Dětský psycholog a psychoterapeut Šturma byl nominován opakovaně, patří mezi zakladatele Konta Bariéry.

02.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět