Senát projedná další zákony kvůli koronaviru možná ve čtvrtek

Praha 3. dubna (ČTK) - Senát by mohl projednat další zákony, které bezprostředně souvisejí s epidemií koronaviru a nesnesou odkladu, příští čtvrtek. ODS chce přednostně projednat opatření týkající se živnostníků. Zbývající z balíku zákonů, o nichž chce příští týden rozhodovat Sněmovna, by pak Senát posoudil až po Velikonocích. Na dotaz ČTK to dnes uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

Záležet podle ní bude na efektivitě a průběhu jednání dolní komory, která si své zasedání naplánovala prozatím na příští úterý a středu. Senátoři budou moci zákony projednat až poté, co je z dolní komory obdrží.

"Jednáme se všemi senátorskými kluby, abychom byli schopni se operativně sejít už v příštím týdnu a podporu živnostníkům schválit v co nejkratším možném termínu. Jsme si vědomi toho, že právě na živnostníky a podnikatele dopadá koronavirová krize nejvíce, a proto chceme co nejrychleji pomoci," uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

V úterý mají poslanci také rozhodovat o prodloužení nouzového stavu, který by jinak skončil v sobotu 11. dubna. Senát toto rozhodnutí potvrzovat nebude, neboť verdikt náleží jen Sněmovně.

Poslanci pak mají posoudit další vládní návrhy, mezi něž patří zavedení blokových pokut za nedodržování krizových nařízení, úprava přijímacích zkoušek na vysoké školy nebo výplata 25.000 korun živnostníkům, kteří z rozhodnutí vlády či ministerstev museli činnost přerušit. Vládou schválené podmínky výplaty se ale staly terčem kritiky. I premiér Andrej Babiš (ANO) připustil potřebu je ve Sněmovně upravit.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil v tiskové zprávě živnostníky za nejohroženější skupinu, s jejichž podporou vláda dlouho otálela. "Ve Sněmovně proto navrhneme, abychom podpůrná opatření pro OSVČ projednali přednostně jako první bod tak, aby je předseda Sněmovny mohl do Senátu poslat co nejdříve," uvedl.

Sněmovních změn by se mohl dočkat také třeba balíček opatření ministerstva spravedlnosti. Obsahuje odklad podávání insolvenčních návrhů, zastavování dlouhodobě bezvýsledných exekucí a změkčení podmínek oddlužení. Dolní komora má projednávat také dluhopisovou novelu o České národní bance.

Obě komory parlamentu se na zatím posledních schůzích sešly minulý týden. Z plánovaných protikrizových zákonů schválily pozastavení elektronické evidence tržeb, změny v ošetřovném, odpuštění části zdravotního a sociálního pojištění drobným podnikatelům a úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a odklad maturit. Poslanci navíc rozhodli také o zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 200 miliard korun. Senát o státním rozpočtu nerozhoduje.

03.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět