Senátní volby na Teplicku by se měly konat do 30. června

Praha 6. dubna (ČTK) - Obě dvě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku, které byly odloženy kvůli epidemii nového typu koronaviru, by se měla uskutečnit do 30. června. Příslušný návrh zákona dnes schválila vláda, sdělil ČTK vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). První kolo voleb by se tak konalo nejpozději 19. a 20 června, aby případné druhé kolo se dvěma finalisty mohlo být 26. a 27. června. Návrh počítá s tím, že lidé si senátora vyberou z kandidátů, mezi nimiž se původně mělo rozhodnout na přelomu března a února. Předpis dostanou poslanci.

Ministerstvo předlohou reaguje na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z minulého týdne. Soud v něm konstatoval, že vláda v polovině března jednala mimo svou pravomoc, když o odkladu voleb vyhlášených po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) rozhodla bez souhlasu Sněmovny. Ministr vnitra Hamáček po zveřejnění názoru NSS uvedl, že soud trval na zužujícím výkladu ústavního zákona o bezpečnosti ČR.

Vnitro v návrhu uvádí, že postup vlády byl legitimní a důvodný. Pokud by původně připravilo zákon, stal by se účinným zřejmě jen pár hodin před otevřením volebních místností. Usnesení NSS, podle kterého měla vláda předložit zákon o odložení voleb, nemá bezprostřední právní účinky z hlediska doplňovacích voleb, uvedlo ministerstvo. "Je ale pravděpodobné, že by se NSS svým právním názorem řídil i v případném budoucím řízení o neplatnosti voleb," vysvětlilo předložení zákona.

Nenapravit situaci po verdiktu, který označuje vládní usnesení za akt "natolik vadný, až je nicotný", by tak podle resortu znamenalo nezanedbatelné riziko pro právní jistotu. Kabinet Sněmovně navrhuje, aby předpis projednala zrychleně v aktuálním stavu legislativní nouze.

Podle předpisu by měl prezident Miloš Zeman dny konání voleb stanovit alespoň 20 dní předem tak, aby se první i případné druhé kolo uskutečnily do 30. června. "Zákon výslovně také stvrzuje platnost dosavadních úkonů v procesu přípravy voleb, například registrace kandidátů. Lhůty, které neproběhly do 15. března 2020, zákon odpovídajícím způsobem prodlužuje," uvedlo vnitro.

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku bylo v plánu 27. a 28. března, druhé se mělo konat 3. a 4. dubna. Vítěz se ujme mandátu na zbytek Kuberova volebního období, tedy asi na čtyři roky. Mandát chce získat teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) či ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených), který při předchozích volbách před dvěma lety postoupil s Kuberou do finálového kola. Z desítky zaregistrovaných kandidátů odstoupil kandidát Pirátů Tomáš Tožička kvůli svým kontroverzním vyjádřením na sociálních sítích.

NSS konstatoval, že vláda jednala mimo pravomoc a měla Parlamentu předložit zákon už původně. "Chránit je třeba nejen zdraví, životy a hospodářství, ale i demokratický ústavní a právní stát," stojí v rozhodnutí, které se primárně týká návrhu na pozastavení činnosti hnutí List Jaromíra Soukupa. Soud také kritizoval, že by měl prezident stanovit termín voleb na základě usnesení vlády. "Jistě nelze uvažovat o tom, že by normativní podmínky výkonu ústavní pravomoci prezidenta republiky mohla zakládat vláda pouhým usnesením, které ani není právním předpisem," konstatoval NSS.

06.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět