Senát o příspěvku pro OSVČ, nezaměstnaných a úřadech práce

Praha 9. dubna (ČTK) - Senát dnes rozhodne o příspěvku pro živnostníky kvůli epidemii koronaviru. Projedná i návrhy, které se týkají nezaměstnaných, zaměstnanců a úřadů práce. Senátoři chtějí přednostně probrat normy, které v úterý v noci schválila Sněmovna ve stavu legislativní nouze.

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné, například samostatní zemědělci nebo lékaři, budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. S žádostí o příspěvek se mají osobně nebo elektronicky obrátit na finanční úřady.

Vládní návrh změn pravidel zaměstnanosti má nezaměstnaným umožnit, aby se mohli hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku. Firmy, které zaměstnávají postižené, by nemusely dokládat bezdlužnost kvůli státním příspěvkům na jejich mzdy a dalším dotacím. Podobně to bude platit i pro firmy, které požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu.

Třetí z norem má úřadům práce snížit administrativu s některými současnými dávkami. Pro letošní druhé čtvrtletí nebudou muset plošně přehodnocovat výši příspěvků na bydlení, přídavků na dítě a zvýšení příspěvků na péči. Lidé nebudou muset dokládat úřadům příjmy nebo vynaložené náklady za první letošní tři měsíce, bude se vycházet z předchozích měsíců.

09.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět