Senát dnes vládní opatření asi schválí, má k nim však výhrady

Praha 9. dubna (ČTK) - Senát podle předsedy Miloše Vystrčila (ODS) dnes zřejmě schválí tři vládou přijaté normy, která reagují na hospodářské dopady epidemie nového typu koronaviru. Jedná se o tři z novel zákonů, které v úterý projednala Sněmovna. Vystrčil uvedl, že senátoři neměli možnost se s návrhy, které mají pomoct lidem ohroženým neschopností splácet své závazky či přišli o zaměstnání, podrobně seznámit a mají k nim výhrady. V doprovodných usneseních proto horní komora vládu upozorní na chyby, aby na ně mohla reagovat.

"Kdo rychle dává, dvakrát dává," glosovala postoj Senátu místopředsedkyně klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková na tiskové konferenci předcházející zahájení schůze. Části senátorů se například nelíbí úprava odkladu plateb nájmů, která podle nich může poškodit majitele domů. S normami, které má dnes Senát probrat, se dopoledne seznámili členové příslušných výborů.

Vystrčil odmítl, že by se měl Senát zabývat i dalšími zákony, které Sněmovna přijala v úterý a v noci na dnešek. Horní komora se sejde, aby je projednala až za týden. Podle předsedy Senátu jde o opatření, která nejsou natolik akutní, aby je bylo třeba potvrdit bezodkladně. Poznamenal, že Sněmovna v úterý přijala 18 norem a senátoři musí mít čas se s nimi seznámit. Je podle něj na autorech zákonů, v tomto případě tedy na vládě, aby byly připraveny včas.

Senát dnes projedná návrh na pomoc živnostníkům, jak ho předložila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), a dvě předlohy ministerstva práce a sociálních věcí. Novela zákona o dávkách státní sociální podpory a příspěvku na péči umožní, že lidé nebudou muset dokládat úřadům příjmy nebo vynaložené náklady za první letošní tři měsíce, bude se vycházet z předchozích. Úřadům práce by měla klesnou administrativa, když pro letošní druhé čtvrtletí nebudou muset plošně přehodnocovat výši příspěvků na bydlení, přídavků na dítě a zvýšení příspěvků na péči. Novela zákona o zaměstnanosti umožní, aby se nezaměstnaní mohli hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku.

09.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět