Senát odmítl samostatně řešit opatření vlády proti koronaviru

Praha 9. dubna (ČTK) - Senát nebude na nynější schůzi schvalovat usnesení k vládním opatřením proti epidemii koronaviru s ohledem na prodloužení stavu nouze do konce dubna. Navrhoval to předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Pro návrh získal hlasy jen 14 z 41 přítomných členů horní komory. Senátoři se dnes rozhodli přednostně projednat trojici zákonů souvisejících s epidemií, které v úterý přijala Sněmovna.

"Vláda od Senátu dostala bianco šek na další dny, místo aby skládala účty," komentoval Fischer večer rozhodnutí horní komory na svém twitteru. Senát má podle něj povinnost vládu kontrolovat, ale dnes tuto příležitost odmítl. Senátor však věří, že se jeho návrhy dostanou na pořad příštího jednání, jak doporučil i další senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. "Pokud má Senát fungovat jako pojistka demokracie, je na senátorech, aby to osvědčili právě v době krize," dodal Fischer.

Fischer svou žádost zdůvodnil tím, že Senát by měl hlídat ústavnost všech postupů. Vládu kritizoval za zanedbanou ochranu seniorů bez dostatečné koordinace. Vytkl jí také "šmírování občanů" v rámci projektu takzvané chytré karantény, která má prostřednictvím mobilních operátorů a bank odhalit pohyb nakažených. Senátorovi vadí, že se tak neděje pod kontrolou.

Senát by si měl podle Fischera od vlády rovněž vyžádat základní statistiky, kolik utratila za nákup ochranných prostředků z Číny a jak využívá aktuálních nabídek českých firem. "To, co bylo veřejným zájmem v březnu, by nemělo být veřejným zájmem v dubnu nebo v červenci," uvedl Fischer. Vláda by se podle něho neměla chovat jako nákupčí, ale jako stratég a partner českých výrobců.

Proti doplnění programu se postavil místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), podle něhož by bylo "mimořádně neseriózní" rozšířit program schůze o kontroverzní bod, na který se senátoři nemohli připravit. Předseda senátního výboru pro EU Václav Hampl (za KDU-ČSL) naopak Fischerův návrh podpořil. Podle něj by role Senátu neměla být umenšována a měl by dohlížet na dodržování vlády práva.

Senátoři se v rámci preventivních opatření proti epidemii koronaviru sešli už potřetí ve zhruba polovičním počtu při poměrném zachování síly jednotlivých klubů. Mezi třemi desítkami omluvených byl i rokycanský senátor Pavel Karpíšek (ODS), který koncem března oznámil, že se koronavirem nakazil.

09.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět