Senát se opět sejde nad zákony kvůli koronaviru za týden

Praha 9. dubna (ČTK) - O moratoriu na splátky úvěrů a nájmů rozhodne Senát koncem příštího týdne, stejně jako o právu policie pokutovat ty, kdo porušují opatření proti koronaviru. Senátorům to v závěru dnešní schůze řekl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Horní komoře zbývá projednat 15 z 18 předpisů, které tento týden schválila Sněmovna. Mají se také věnovat situaci v EU v souvislosti s onemocněním covid-19.

Schůze Senátu začne podle jeho předsedy ve čtvrtek, což následně potvrdil i senátní organizační výbor. Senátoři na rozdíl od poslanců nebudou protahovat své jednání do pozdní noci, ale posuzování zákonů v případě potřeby dokončí v pátek, avizoval Vystrčil.

U těchto norem na rozdíl od dnes přijaté trojice zákonů nehrozí s ohledem na zaváděné opatření a lhůty nebezpečí prodlení. Například nemožnost výpovědi z nájemního bytu či prostor pro podnikání se má vztahovat zpětně na všechny, kdo kvůli ztrátě příjmů nemohli platit nájemné od 12. března, tedy od vyhlášení stavu nouze. Platit má až do léta.

Poslanci se mají k dalším zákonům sejít 21. dubna. Senátoři by se pak k další dubnové schůzi sešli 29. a 30. dubna, uvedl předseda horní komory.

Senátoři mají příští týden rozhodnout o tom, že jednotlivci i firmy by mohli v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit splácení úvěrů a hypoték buď na tři, nebo na šest měsíců. Délku přerušení, o které by museli požádat, by si mohli vybrat. Senát má posoudit také omezení maximální výše úroků z dlouho nesplácených spotřebitelských úvěrů a zavedení limitu pro sankce živnostníkům za opožděné splátky úvěrů.

Rozsáhlejší debata se očekává nad zákony o odkladu nájmů. Podle prvního z nich firmy, které musely kvůli koronaviru uzavřít provoz, mají mít nárok na odklad nájemného od 12. března do 30. června se splatností do konce roku. Podle druhého by nájemníci bez příjmů nemohli dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dluh za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Proti vládním úpravám měla ve Sněmovně výhrady opozice, která má v Senátu většinu.

Opoziční politici kritizovali rovněž novelu, která má ČNB umožnit obchodování s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi. Podle další normy mají zprostředkovatelé ubytování v soukromí, například Airbnb, sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách.

Senát má rozhodnout i o tom, zda v nemocnicích budou moci kvůli koronavirové krizi pracovat lékaři ze zemí mimo EU i bez aprobačních zkoušek. Další norma má cestovním kancelářím umožnit, aby odložily vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru a klientům vydávaly místo toho poukazy. Horní komora bude schvalovat rovněž odklad přijímacích zkoušek na vysoké školy a pravidla pro další vysokoškolské zkoušky.

09.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět