Senát chce ponechat dosavadní 30denní lhůtu pro vracení DPH

Praha 18. března (ČTK) - Senát chce zachovat dosavadní třicetidenní lhůtu pro vracení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty plátcům. Vláda ji chce naopak prodloužit o 15 dní na 45 dní. Senát však dnes příslušnou novelu daňového řádu na návrh svého hospodářského výboru vrátil s patřičným pozměňovacím návrhem do Sněmovny, která o něm rozhodne. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s návrhem Senátu nesouhlasila, nesouhlasila ani s dalšími přijatými pozměňovacími návrhy. Místo toho podpořila návrh odložit účinnost některých částí novely na příští rok. Senát o něm ale nehlasoval.

Předloha také vytváří předpoklady pro vznik online finančního úřadu, portálu MOJE daně. Poplatníkům umožní vyřizovat daňové záležitosti z domova nebo z kanceláře. Poplatníkům, kteří podají daňové přiznání elektronicky, se prodlouží lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o jeden měsíc. Předloha také snižuje veškeré sankce o šest procentních bodů, uvedla ministryně. Nyní vycházejí na 16 procent, nově by měly být deset procent. Současně se zvyšuje částka, od níž vzniká sankční úrok, na 1000 korun.

Mezi nejvíce kritizované části předlohy však patřil i ve Sněmovně návrh na prodloužení lhůty pro vracení odpočtů na DPH plátcům. Nadměrný odpočet je fakticky nárok na vrácení peněz od finančního úřadu. Jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal, a toho, co podnikatel jako registrovaný pláce DPH nakoupil.

Ministryně ve prospěch delší lhůty argumentovala hlavně tím, že umožní lépe zacílit kontrolní procesy. V případě, kdy má finanční správa pochybnosti a zahájí příslušný proces, bude smět nově vracet nespornou část odpočtu a nebude zadržovat odpočet celý. "Těch 15 dnů je prostě nezbytných," hájila ministryně prodloužení lhůty o 15 dní na 45 dní. "Nedá se to za těch 30 dnů zvládnout," dodala. Finanční správa podle ní požadovala původně delší čas. Ministryně poukazovala i na to, že jiné evropské země mají lhůty mnohem delší.

Prodloužení lhůty kritizovala ve Sněmovně opozice, nesouhlasí s ním například ani Hospodářská komora ČR nebo Komora daňových poradců. Opozice navíc kritizuje vládu za to, že tímto opatřením vylepší letošní státní rozpočet o 16 miliard korun, protože část odpočtů budou úřady vracet až v lednu příštího roku. Celkem by měla tato změna přinést veřejným rozpočtům letos asi 24 miliard korun.

Ministryně Schillerová to odmítá. Podle ní šlo v případě dopadů na rozpočet až o vedlejší efekt. Ministryně naopak podpořila návrh, který vypracovalo ministerstvo financí a který předložil senátor ANO Jaroslav Větrovský. Jeho návrh měl účinnosti některých částí novel týkající se hlavně vracení odpočtů posunout až na 1. leden příštího roku. Protože Senát přijal pozměňovací návrh svého hospodářského výboru, o návrhu senátora Větrovského už nehlasoval.

Schválený pozměňovací návrh senátního hospodářského výboru kromě jiného zachovává ustanovení, aby správce daně předem uvědomil všechny zúčastněné na straně poplatníka, že z kontroly bude pořizovat obrazový nebo zvukový záznam. Vláda chce povinnost úředníků zmírnit tak, aby o nahrávání informovali kontrolované osoby jen tehdy, pokud to umožní okolnosti.

Jedním z dalších návrhů Senátu je to, aby poplatník, po kterém úřad vymáhal neoprávněně daň, dostal zpět dvojnásobek úroku z prodlení za dobu exekučního řízení.

18.03.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět