Senát povede Vystrčil (ODS), porazil Růžičku (za TOP 09 a STAN)

Praha 19. února (ČTK) - Novým předsedou Senátu se dnes stal podle očekávání Miloš Vystrčil (ODS). Bývalý hejtman Vysočiny a místopředseda ODS vyhrál v prvním kole tajných voleb. Soupeřem mu byl první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). Nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) povede Senát do ustavení jeho nového vedení po podzimních volbách.

Vystrčil po zvolení uvedl, že chce, aby horní komora byla ústavní pojistkou, hlídačem exekutivy a kotvou, která zajistí pevné postavení Česka. Plánuje zlepšit spolupráci se Sněmovnou. Chtěl by například, aby poslanci podrobněji zdůvodňovali senátorům změny, které v návrzích zákonů provedli.

Vystrčila do čela Senátu vyslalo 52 ze 76 přítomných senátorů, Růžičku volilo 21 z nich. Podle Růžičky mezi senátory převládl názor, že půl roku před volbami není třeba měnit strukturu vedení horní komory. Vystrčil ale bude podle Růžičky důstojným a zodpovědným reprezentantem horní komory.

Nový předseda Senátu získal hlasy nejen od ODS, ale také od KDU-ČSL a ANO, jejichž zástupci mu podporu vyjádřili už před volbou. S ohledem na aktuální rozložení sil v horní komoře obdržel také hlasy z klubu ČSSD a z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21.

Zatímco Růžička už před volbou oznámil, že by realizoval Kuberův záměr navštívit v čele podnikatelské mise Tchaj-wan, Vystrčil tak jednoznačný nebyl. Chce se nejprve poradit s odborníky na zahraniční politiku a s dalšími ústavními činiteli. Proti cestě je prezident Miloš Zeman, podle něj není v ekonomickém zájmu ČR. Před misí varovala i Čína, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Podle dopisu z čínského velvyslanectví, který zveřejnil server Aktuálně.cz, pohrozila odvetnými opatřeními.

Vystrčila, který byl rovněž předsedou senátorů ODS, v této funkci nahradil náchodský senátor a někdejší policejní prezident Martin Červíček. Na jeho místo prvního místopředsedy klubu postoupil ostravský senátor Zdeněk Nytra, který je také předsedou senátní komise k posouzení auditů EU ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert.

19.02.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět