Senát bude svého nového předsedu vybírat 19. února

Praha 12. února (ČTK) - Senát si bude nového předsedu vybírat 19. února. Termín dnes potvrdil organizační výbor horní komory. Kandidáty jsou předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil a nynější první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). Za favorita je považován Vystrčil, kterému podporu vyjádřili zástupci KDU-ČSL a ANO. Tyto frakce spolu s občanskými demokraty sdružují polovinu členů horní komory.

Volba nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) bude jediným bodem příští schůze, informovala ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Volba předsedy Senátu bude tajná. Kubera zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let.

Místo v čele horní komory připadlo ODS po předloňských senátních volbách, po nichž kluby občanských demokratů a Starostů měly stejný počet členů. Od obsazení křesla předsedy horní komory se pak odvíjelo i další povolební uspořádání.

Senát nyní vede Kuberův zástupce Růžička z aktuálně nejpočetnějšího klubu Starostů, který má 19 členů. Posílil díky loňskému vítězství Davida Smoljaka (za STAN) v doplňovacích senátních volbách v Praze. ODS má i po úmrtí Kubery v klubu 18 senátorů, neboť do něj předminulý týden vstoupila Jitka Chalánková (nezávislá).

Třetí nejsilnější senátorskou frakcí je klub KDU-ČSL a nezávislých s 15 členy. ČSSD má v klubu 13 senátorů, ANO sedm a Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 sdružuje šest členů horní komory. Mimo frakce stojí dva senátoři.

Kuberův nástupce v Senátu za Teplicko vzejde až z doplňovacích senátních voleb, jejichž první kolo bude na konci března.

12.02.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět