Senát chce více zpřísnit požadavky na průvodce turistů

Praha 30. ledna (ČTK) - Průvodcovské služby by podle Senátu měli nabízet výhradně lidé s příslušnou kvalifikací. Horní komora tak navrhla upravit živnostenskou novelu, podle níž průvodci budou muset mít registraci od ministerstva pro místní rozvoj. Předlohu bude muset znovu posoudit Sněmovna. Obdobné větší zpřísnění požadavků na průvodce, jak je navrhují senátoři, už jednou poslanci odmítli.

Senát v novele navrhl zrušit systém dvou stupňů národních průvodcovských průkazů, které by ministerstvo žadatelům vydávalo. Prakticky by zachoval jen jejich druhý stupeň, jenž předpokládá odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním. Senátoři argumentovali tím, že je to obvyklé v polovině zemí EU.

První stupeň průkazu by ve sněmovní verzi novely vyžadoval jen registraci. Turisté by si sami zvolili, jak kvalitního průvodce využijí.

Povinnost vlastnit průkaz se nemá vztahovat na průvodce v budovách, tedy například na hradech a zámcích, a v přírodních chráněných územích.

Hlavní město Praha původně navrhovalo zařazení průvodcovských služeb mezi vázané živnosti. Kritici namítali, že pražský návrh by znemožnil průvodcovství například studentům a bezdomovcům. Po sněmovních úpravách míří předloha na takzvané deštníkáře. Jde o průvodce, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou spropitné.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Službu může nyní vykonávat v podstatě kdokoli.

30.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět