Lidé mohou navrhovat senátorům adepty na státní vyznamenání

Praha 4. února (ČTK) - Lidé mohou do konce března navrhovat senátorům adepty na státní vyznamenání. Mohou je adresovat přímo jim, nebo senátorským klubům. ČTK to dnes oznámila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Loni Senát doporučil prezidentovi Miloši Zemanovi vyznamenat 25 osobností.

Návrhy od občanů a institucí senátoři posoudí, a pokud se s nimi ztotožní, předloží je podvýboru pro státní vyznamenání. O nominacích nakonec rozhodne v létě Senát jako celek.

Mezi loňské senátní adepty patřili psycholog Jaroslav Šturma, generál Karel Blahna, chirurg Miroslav Ryska nebo generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix. Ze seznamu kandidátů byl vyřazen lesník a spisovatel Petr Martan na návrh senátora a ekologa Petra Orla (za Zelené). Martan zorganizoval petici proti rozšiřování bezzásahových zón v Národním parku Šumava, předloni byl jihočeským lídrem Strany práv občanů. Martan přesto loni od Zemana dostal Medaili Za zásluhy.

Ze senátních adeptů byl Zemanem oceněn také generálmajor Josef Ocelka, jeden z velitelů 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii, a chemik Jan Mašát, jenž vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), který se používá k výrobě pesticidů.

Blahna byl velitelem československého praporu rychlého nasazení v rámci jugoslávské mise UNPROFOR. Ryska zahájil program transplantace jater v Česku, založil pracoviště transplantační chirurgie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a byl vedoucím lékařem polní nemocnice v afghánském Kábulu. Dětský psycholog a psychoterapeut Šturma byl nominován opakovaně, patřil mezi zakladatele Konta Bariéry.

04.02.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět