Senát schválil dohodu o ochraně investic mezi EU a Vietnamem

Praha 30. ledna (ČTK) - Senát dnes vyslovil svůj souhlas s dohodou mezi EU a Vietnamem o ochraně investic. Dohoda má přinést mimo jiné lepší ochranu investic českých podnikatelů v této asijské zemi. Dohodu dostala loni v říjnu k projednání také Sněmovna, ale ještě se jí nezabývala. Dohoda by podle vlády mohla spolu se související obchodní smlouvou také přispět k liberalizaci investičního prostředí a posílit hospodářskou spolupráci s Vietnamem.

Pro souhlas s dohodou dnes hlasovalo 58 senátorů, proti nebyl žádný z nich.

České firmy podle důvodové zprávy dosud investovaly ve Vietnamu do 34 projektů v hodnotě 90 milionů dolarů (asi 2,1 miliardy korun). Nejčastěji jde o investice do bankovnictví a do výrobního průmyslu, perspektivní je podle vlády také cestovní ruch.

Smlouva, která byla podepsána koncem června v Lucemburku a v Hanoji, zajistí podle důvodové zprávy vysokou ochranu investic. Zároveň dbá například na ochranu veřejného zdraví, bezpečnosti a životního prostředí. Případné spory, pokud se je nepodaří vyřešit smírně, bude řešit nově založený investiční soud složený ze zástupců unie, Vietnamu a jiných zemí.

Dohoda začne platit potom, co ji schválí všechny členské státy unie i Evropský parlament. V Česku s ní musí souhlasit obě parlamentní komory a musí ji podepsat prezident. Nová smlouva nahradí dvoustrannou česko-vietnamskou dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic z roku 1997.

30.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět