Senát se bude zabývat taxislužbou nebo týráním zvířat

Praha 30. ledna (ČTK) - Pravidla pro provozování taxislužby, možné zpřísnění trestů za týrání zvířat nebo právo na držení a používání střelných zbraní dnes bude řešit Senát. Senátoři budou projednávat také pravidla pro turistické průvodce nebo povinnost makléřů uchovávat nahrávky hovorů s klienty.

Mezi nejsledovanější předlohy bude patřit novela trestního zákoníku, podle níž by soudy mohly uložit zákaz chovu zvířat až na deset let jako samostatný trest. Senátní zdravotnický výbor doporučil v poslanecké novele také zpřísnit tresty za týrání zvířat, jak o to tvůrci předlohy usilovali. Ústavně-právní výbor to ale nepodpořil.

Novela živnostenského zákona měla podle původního návrhu řešit krátkodobé pronajímání bytů turistům zejména prostřednictvím různých elektronických platforem. Sněmovna předlohou ale jen zpřísnila požadavky na turistické průvodce, kteří budou muset mít nově registraci od ministerstva pro místní rozvoj. Senátní hospodářský výbor chce v novele upravit pravidla pro vydání českého národního průkazu průvodce.

Ke schválení míří novela, která by měla upravit pravidla pro provozování taxislužby ve prospěch alternativních přepravců. Místo taxametru bude například nově stačit mobilní aplikace.

Horní komora se nejspíš ztotožní se senátorským návrhem, aby Listina základních práv a svobod obsahovala výslovné právo bránit sebe i jiné se zbraní podle podmínek stanovených zákonem. Tuto předlohu by pak dostala k posouzení vláda a Sněmovna.

30.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět