Senát: Hodnocení výzkumu zřejmě nebude záležet jen na výsledcích

Praha 29. ledna (ČTK) - Výše podpory z veřejných peněz pro české výzkumné organizace zřejmě nebude nově záležet pouze na počtu vědeckých výsledků, ale i na jejich kvalitě. Vyplývá to z vládní novely zákona o podpoře výzkumu, kterou dnes schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Horní komora dala na doporučení svého výboru pro vzdělávání. Podle jeho předsedy Jiřího Drahoše (STAN) bude podmínkou pro úspěšnou realizaci zákona personální posílení hodnotitelů, k čemuž vyzval vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO). Podpořil to i bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN).

Senátní zdravotnický výbor naopak doporučoval novelu zamítnout. Předloha není podle Jana Žaloudíka (ČSSD) léta slibovanou komplexní úpravou a neřeší specifika zdravotnického výzkumu. Výhrady k předloze měl i někdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl z klubu KDU-ČSL.

Hodnocení má nově zohlednit postoj odborné veřejnosti, světové trendy a ukazatele, které jsou spojeny s kvalitou výzkumné organizace. Normu připravila vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace, podle níž jsou dosavadní pravidla nedostatečná. Poskytovatelé podpory například nemohou dostatečně rozhodovat o rozvoji jimi zřizovaných či financovaných výzkumných organizací.

Nynější hodnocení je podle rady založeno jen na hodnocení výsledků, nikoli na hodnocení celkového fungování organizace. Výše podpory je pevně stanovená jako podíl dosažených výsledků na výsledcích všech výzkumných organizací. Podle předkladatelů tak jeden vědecky hodnotný výsledek měl často nižší finanční efekt než několik méně kvalitních.

Zákon by měl podle rady stanovit základní požadavky - uložit povinnost provádět hodnocení či určit osobu, jež bude zodpovědná za přípravu metodiky hodnocení. Hodnocení by pak mělo být ponecháno na samotné metodice. Novela má být legislativním podkladem k novému systému hodnocení vědy, jež je v Česku zaváděn postupně od roku 2017.

Novela má doplnit Informační systém výzkumu, vývoje a inovací o komplexnější sledování výsledků velkých výzkumných infrastruktur. Dosud se v něm shromažďují jen údaje o výsledcích dosažených přímo infrastrukturami, ne však uživatelů, kterým výzkumné infrastruktury slouží na principu otevřeného přístupu.

29.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět