Senát zamítl návrh na rozšíření působnosti fondu bydlení

Praha 29. ledna (ČTK) - Vládní návrh na rozšíření působnosti a přejmenování nynějšího Státního fondu rozvoje bydlení narazil na nesouhlas Senátu. Senátoři ho dnes vetovali a o jejich vetu bude muset rozhodnout Sněmovna. Senátoři se obávali především toho, že se rozmělní hlavní účel fondu, kterým je podpora bydlení.

Fond bydlení se má podle předlohy přejmenovat na Státní fond podpory investic. Nyní je jeho současným hlavním úkolem podpora soukromých a obecních investic do výstavby, oprav a modernizace bytů. Novelou se fond má zaměřit také na regionální rozvoj, územní plánování, cestovní ruch a stavební řád. Do budoucna by měl být podle ministerstva pro místní rozvoj i alternativou k evropským fondům.

"Nejedná se o návrh na zrušení Státního fondu rozvoje bydlení, ani o radikální změnu jeho zaměření, ale naopak o rozšíření jeho stávajících činností," řekla senátorům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Uvedla také, že fond nezanikne, ale jeho přejmenování má lépe vystihnout jeho nové zaměření.

Většina senátorů v rozpravě však návrh zkritizovala. Zamítnout předlohu navrhl Ivo Valenta (za Soukromníky). Podle něj se oslabí možnost státu řešit krizový stav v bytové politice. Poslání fondu by se zcela odchýlilo od prioritní oblasti, kterou je podpora bydlení, uvedl. Pokud chtělo ministerstvo vytvořit podmínky pro vyšší dostupnost podpory municipalit, mělo podle Valenty vytvořit jiné předpoklady. Obdobně se vyjadřovali i další senátoři.

Miloš Vystrčil (ODS) řekl, že změna povede k navýšení administrativy, budou se vypisovat nové dotační tituly a posuzovat žádosti, a tím se zvýší korupční potenciál. Lukáš Wagenknecht (SEN21) poukazoval na to, že není jasné, kolik peněz bude mít fond po změně k dispozici. "Když nevíme, kolik na to stát dá peněz, tak je to jenom plácnutí do vody," řekl.

Zákona se zastala Zdeňka Hamousová (ANO). "Nemyslím si, že bychom se měli obávat zneužití peněz, bude o nich rozhodovat Poslanecká sněmovna," řekla. Sněmovna schvaluje rozpočet fondu. Podle senátorky půjde naopak o krok, který by měly obce ocenit. Zákon podpořil i zpravodaj Ivo Bárek (ČSSD).

Investiční fond má mít přístup do základních státních registrů. Žadatelům o podporu by tak měla ubýt administrativa. Jejich přesnější evidence by měla zabránit tomu, aby čerpali státní podporu na stejnou činnost opakovaně. Zlepšit by se měla také možnost fondu vymáhat dluhy, například v případě, že dlužník změní jméno.

Návrh upravuje pouze rámec pro poskytování podpor. Podmínky konkrétních programů bude stejně jako dosud určovat kabinet případ od případu formou nařízení vlády.

Přejmenování fondu a výdaje s tím spojené vyjdou podle ministerstva asi na 880.000 korun. Náklady zahrnují například výměnu formulářů, razítek, platebních příkazů nebo úpravu webových stránek.

Fond bydlení má mít letos na výdaje 3,02 miliardy korun. Na loňský rok měl fond původně schválené výdaje 2,73 miliardy korun, během roku ale vzrostly na 3,48 miliardy korun. Ministryně Dostálová ujistila, že MMR nechce a nebude výdaje fondu omezovat.

29.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět