Senát odmítl úpravu odpovědnosti státních úřadů za majetek

Praha 29. ledna (ČTK) - Senát odmítl změny v pravidlech odpovědnosti státních úřadů za spravovaný majetek. Novela by podle senátorů udělala z úřadů samostatné právnické osoby, což by bylo v rozporu s rozsudky Nejvyššího správního soudu. Oslabila by pozici těch, kteří se domáhají po státu odškodnění za procesní pochybení. Novelu nyní dostane k projednání Sněmovna, která může dnešní veto Senátu přehlasovat.

Zamítnutí doporučily Senátu jeho výbory hospodářský i ústavně-právní. Podpořili to i senátoři vládních stran.

"Nemyslím, že by Senát měl asistovat ministerstvu financí ve snaze ulehčovat si pozici," uvedl předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS). Poukázal tak na to, že obsah původně poslanecké novely připravilo ministerstvo financí. "Jestli si to vláda chce za každou cenu prosadit, ať si to prosadí v Poslanecké sněmovně a přehlasuje Senát," dodal.

Novela poslanců SPD měla původně uzákonit povinnost úředníků, aby svěřený majetek spravovali s péčí řádného hospodáře. Nyní jsou úředníci povinni starat se o svěřený majetek s odbornou péčí. Dolní komora ale původní obsah novely zrušila a provázala se zákonem o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Za stát by měl podle sněmovní verze nově například jednat před soudem "příslušný úřad, do jehož působnosti náleží odvětví státní správy, v němž probíhalo správní řízení". Ostatní úřady mají mít povinnost ze zákona poskytnout potřebnou součinnost. Podle senátorů novela pomíjí roli Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

V minulém volebním období obdobnou novelu Sněmovna zamítla už v úvodním kole. Zavedení pojmu péče řádného hospodáře do zákona prosazoval Úsvit, když jej ještě vedl nynější šéf SPD Tomio Okamura. Tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL označila návrh za nadbytečný a duplicitní.

29.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět