Shromáždění i státní smutek k uctění Kubery mají být 3. února

Praha 22. ledna (ČTK) - Smuteční shromáždění k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se uskuteční 3. února v Krušnohorském divadle v Teplicích. Odpoledne se bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu. Na stejný den by měla vláda vyhlásit státní smutek. Pohřeb bude v rodinném kruhu. ČTK to dnes řekli senátní tisková tajemnice Sue Nguyen a vedoucí kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka.

"V této souvislosti jsem premiérovi dnes navrhl, aby na 3. února vyhlásil státní smutek," uvedl první místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN).

O organizaci posledního rozloučení jednali dnes s Kuberovými blízkými v Teplicích Kostka a předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Vláda má o vyhlášení státního smutku rozhodovat v pondělí. Termín navrhl kabinetu Růžička jako úřadující šéf horní komory.

V teplickém divadle, kde se uskuteční veřejné poslední rozloučení, má být podle Kostky vystavena rakev s Kuberovými ostatky a státní vlajkou od dopoledních hodin až do večera. Na shromáždění do Rudolfina budou pozváni představitelé státu i regionů. Jediným řečníkem, jehož vystoupení si přála rodina, bude rodinný přítel a někdejší předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), dodal Kostka

Kubera, který zemřel náhle v pondělí ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Političtí pamětníci i souputníci oceňovali jeho humor, přímost a laskavost. Byl znám také svými provokativními či kontroverzními výroky. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic. Senátorem byl dvě desetiletí. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

22.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět