Nominace Šámala na ústavního soudce má podporu senátního výboru

Praha 14. ledna (ČTK) - Senátní ústavně-právní výbor jednomyslně doporučil, aby se předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal stal ústavním soudcem. V tajných volbách výboru dnes Šámal získal všech osm odevzdaných hlasů. Senát o nominaci rozhodne koncem ledna.

Šámal ke své nominaci uvedl, že se chce vrátit k rozhodovací činnosti. "Myslím, že splňuji odborné předpoklady," uvedl tvůrce současného trestního kodexu. Slíbil, že by si zachoval nestrannost a nezávislost. "Nezávislost musíte mít v sobě, nikdo vás ji nenaučí," řekl. V případě zvolení by omezil i svou pedagogickou a publikační činnost. Podpořil snahu předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, aby návrhy rozhodnutí jednotlivých senátů Ústavního soudu projednával soud jako celek, pokud by s nimi ostatní ústavní soudci nesouhlasili.

Soudce připustil, že jeho handicapem je členství v předlistopadové komunistické straně. "Považuji to za určité selhání ve svém životě. Celou svou činností jsem se snažil, abych to napravil," řekl. Dodal, že do KSČ vstoupil na počátku kariéry i pod vlivem zkušeností z rodiny. "Nechci říkat, že to bylo vlivem rodičů, bylo by mi trapné se takto omlouvat," uvedl Šámal.

Šámala by v čele Nejvyššího soudu mohl nahradit současný místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr, kterého chce prezidentovi navrhnout ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Šámal nicméně stejně jako po loňské schůzce se Zemanem uvedl, že jeho nástupce by měl vzejít ze soudců Nejvyššího soudu.

Šámal se kromě přípravy trestního kodexu podílel na zajištění členství ČR v EU a na činnosti Legislativní rady vlády. Je členem zkušebních komisí a univerzitních vědeckých rad, trestní právo vyučuje mimo jiné na právnických fakultách Univerzity Karlovy v Praze a Univerzity Komenského v Bratislavě.

14.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět