Senát se bude zabývat výhradami vlády ke zprávě NKÚ

Praha 11. ledna (ČTK) - Senát se bude koncem ledna zabývat výhradami vlády k výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za předminulý rok. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve zprávě, kterou si horní komora vyžádala, opětovně vytkl prezidentovi NKÚ Miloslavu Kalovi, že hodnocení nežádoucím způsobem politizoval.

NKÚ ve zprávě konstatoval, že stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu.

Kala se podle premiérova vyjádření v zprávě "nevyvaroval hodnocením politického charakteru, například výrokům o zasukovaném státě", které prý do zprávy nezávislého orgánu nepatří. Kalova hodnocení označil Babiš za subjektivní.

"Máme 'zasukovaný' stát, který neumí řadě problémů čelit. Je třeba vyhodnotit nezbytnost a účinnost vládní regulace," uvedl mimo jiné ve zprávě Kala. Ke kritice ze strany vlády řekl, že ji zažil i od předchozích kabinetů. Odmítl, že by úřad nějak překročil své pravomoci.

Předseda vlády v dopise senátorům uvedl, že zpráva vyvolala nesouhlas členů vlády. Výhrady i odmítavá stanoviska k ní zaujala rovněž jednotlivá ministerstva. Zpráva podle Babiše obsahuje řadu převzatých názorů a hodnotících srovnání od mezinárodních organizací. Tato srovnání jsou podle premiéra "často nesystémová a volená podle potřeby dramatizace zprávy".

"Lze souhlasit s tím, že fungování veřejné správy v České republice není často optimální, to však není pouze odpovědností této vlády, ale jde zčásti o dědictví po předchozích vládách," dodal ministerský předseda.

Ministři zprávu probírali s Kalou už koncem loňského dubna. Prezident úřadu poté novinářům řekl, že polemika se týkala především toho, kdy vznikly některé problémy, které NKÚ zmiňuje. Podle vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) byla debata věcná a technická.

11.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět