Senát byl letos poměrně výrazným protipólem vlády i Hradu

Praha 28. prosince (ČTK) - Senát, v němž má navrch opozice, byl i letos výrazným protipólem vlády i Hradu. Jeho úsilí o úpravy vládních návrhů zákonů ale koaliční většina ve Sněmovně úspěšně mařila. Neúspěchem skončila i snaha horní komory zažalovat prezidenta Miloše Zemana u Ústavního soudu pro hrubé porušení ústavy, a to mimo jiné kvůli jeho otálení se jmenováním ministrů. Proti se v dolní komoře postavily vládní ANO a ČSSD spolu s KSČM a SPD, které v Senátu zastoupení nemají.

Senátoři letos také ustavili komisi k vyhodnocení auditů EU, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyplácení unijních dotací. Babiš je podezřelý ze střetu zájmů, na čemž se také komise předběžně shodla. Důvodem jsou dotace pro holding Agrofert. Premiér to opakovaně odmítá. Argumentuje tím, že firmu převedl do svěřenských fondů. Komise audity ani po půlročním snažení nezískala; ministerstva se odvolávala na to, že texty jsou důvěrné. Komise si lhůtu na své šetření nechala prodloužit až do podzimu příštího roku.

Horní komora se letos sešla na deseti schůzích, projednala sedm desítek zákonů poslaných Sněmovnou. Schválila z nich jen čtyři desítky, tedy zhruba polovinu. Osm zákonů Senát odmítl. Patřilo mezi ně například dodatečné zdanění náhrad církvím za nevydaný majetek. Sněmovna sice i v tomto případě Senát přehlasovala, Ústavní soud ale poté dal senátorům za pravdu a normu odmítl.

S vlastními úpravami senátoři vrátili poslancům na 25 zákonů. Neprosadili ale ani rozšíření rodičovského příspěvku, vyšší zvýšení důchodů starším penzistům, zvyšování daní a poplatků ani zrušení další vlny rozšiřování elektronické evidence tržeb. Senát nezabránil ani vzniku Národní sportovní agentury jako nového úřadu pro dotace do sportu. Uspěl jen s drobnými úpravami zákona o zapisování rodných čísel do občanských průkazů nebo o zvýšení poplatků za registraci hnojiv.

Senát se letos neplánovaně proměnil i personálně. Po odchodu Zuzany Baudyšové (za ANO), která na senátorský mandát rezignovala ze zdravotních důvodů, se v dubnu stal novým členem horní komory scenárista David Smoljak (za STAN). Klub Starostů se tak stal s 19 členy nejsilnější senátorskou frakcí před ODS s 18 členy. Na loňské povolební uspořádání horní komory ale doplňovací volby vliv neměly.

28.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět