V Senátu jsou opět k vidění betlémy z nejrůznějších materiálů

Praha 23. prosince (ČTK) - Desítky betlémů z nejrůznějších materiálů nabízí tradiční vánoční výstava v Senátu. K vidění jsou perníkový betlém, betlém z perleti, cínový betlém ve skříňce, betlém vyřezaný z kosti nebo betlém ve šturcu, tedy umístěný pod skleněným poklopem.

K nejstarším patří dřevěný příbramský betlém z 19. století nebo vyřezávaný betlém z roku 1920. Byl zhotoven podle obrazu pozdně renesančního benátského malíře Carla Crivelliho. Staré časy připomíná i Hallerský kostelní betlém z Tyrolska, který byl vyroben kolem roku 1925.

K netradičním patří betlém vyleptaný na stěně sklenice, nejpočetnější jsou ovšem papírové betlémy včetně dětských prací. Pohyblivé betlémy reprezentuje scenérie narození Ježíška, která je situována do podloubí měšťanských domů. Kromě tradičních figur včetně tří králů přinášejících dary a pasáčků ovcí obsahuje nevšední postavy, například kominíka na střeše jednoho z domů. Kolem jesliček kolují lidé vezoucí různé zboží a jezdí historická tramvaj.

Expozice, kterou pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů, bude otevřena ve výstavní síni Valdštejnského paláce do 5. ledna zpravidla od 10:00 do 16:00. Na Štědrý den ale bude otevřeno pouze do 14:00.

23.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět