Senát asi umožní zvýšení státního příspěvku na platy postižených

Praha 9. prosince (ČTK) - Senát asi umožní zvýšení státních příspěvků zaměstnavatelům na platy lidí se zdravotním postižením. Schválení beze změn doporučil horní komoře její sociální výbor. Senátoři o navýšení příspěvku, který se má zvednout o 800 korun až na 12.800 korun měsíčně, rozhodnou ve středu na své poslední letošní schůzi.

Důvodem zvýšení, které navrhli poslanci, je růst minimální mzdy. Do budoucna by o případném růstu příspěvku měla podle novely rozhodovat vláda. Nemusel by se pokaždé měnit zákon, jako je tomu nyní. Kabinet by mohl zvýšit dotaci nařízením s ohledem na vývoj minimální mzdy, mzdové úrovně a životních nákladů.

Na příspěvky má nárok zaměstnavatel, který na chráněných pracovních místech zaměstnává víc než polovinu lidí se zdravotním postižením z celkového počtu pracovníků. Navrhované zvýšení dotace souvisí s letošním růstem minimální mzdy o 1150 korun na 13.350 korun.

Navrhovaný růst horní hranice příspěvku na 12.800 korun měsíčně odráží zvýšené náklady zaměstnavatelů na chráněném trhu práce a měl by odvrátit hrozbu snížení zaměstnanosti lidí se zdravotním postižením, uvedli předkladatelé z klubů ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL a STAN v čele se sociální demokratkou Alenou Gajdůškovou. Reálný dopad na státní rozpočet autoři odhadli na 320 milionů korun ročně. Stát příspěvkem podporuje mzdy asi 55.000 lidí se zdravotním postižením.

Příspěvek se naposledy zvyšoval loni. V případě zaměstnávání zdravotně znevýhodněných lidí činí dotace na platy až 5000 korun měsíčně a předloha jejich výši nemění.

09.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět