Senát rozhodne o digitálních službách státu a pravidlech makléřů

Praha 10. prosince (ČTK) - Vyřizování úředních záležitostí elektronicky nebo pravidla pro realitní makléře mají zavést zákony, které bude ve středu schvalovat Senát. Rozhodnout má také o zvýšení příspěvku státu na handicapované zaměstnance. Nejkontroverznější asi bude projednávání novely, která umožní nahradit premiéra Andreje Babiše (ANO) v čele vládní rady pro fondy EU jiným členem kabinetu.

V úvodu schůze senátoři na návrh svého předsedy Jaroslava Kubery (ODS) uctí minutou ticha památku obětí dnešní střelby v ostravské nemocnici. Tato událost se asi odrazí i na projednávání petice za zachování práva legálně vlastnit střelné zbraně, která vznikla v reakci na snahy EU držení zbraní omezit.

Zavedení práva občanů vyřizovat se státem úřední věci elektronicky nejspíš Senát na doporučení svých výborů podpoří. Schválena budou zřejmě i nová pravidla na realitní zprostředkovatele nebo zvýšení příspěvku pro zaměstnavatele na zaměstnávání handicapovaných o 800 korun. Souhlas nejspíš získá i nová úprava pojištění škol, zavedení povinného průkazu energetické náročnosti pro všechny větší budovy nebo zpřehlednění zákona o obchodních korporacích.

Jediná projednávaná novela, které hrozí vrácení do Sněmovny, se týká vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF). Senátní výbor pro veřejnou správu chce do ní doplnit výslovné ustanovení, že člen této rady nesmí být ve střetu zájmů podle pravidel EU. Tuto podmínku by podle informací z auditu Evropské komise nesplňoval právě premiér Babiš.

Podle auditu EK, který zveřejnila některá média, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace, stojí v dokumentu. Česko tak podle auditu přijde zřejmě o stovky milionů korun.

10.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět